2017 Kredi Sicil Affı Yasası ne zaman yürürlüğe girecek? Sicil Affı Düzenlemesi Resmi Gazete’de Yayınlandı mı? Sicil Affından Yararlananın Kredi Notu Artacak Mı? Sicil Affından Kimler Faydalanacak? Kimleri Kapsayacak? Sicil Affı Meclisten Geçti Mi? Yasalaştı Mı? Herkes bunu konuşuyor...

2017 Kredi Sicil affı hakkında merak ettikleriniz

Bankalara borcu olan milyonlarca vatandaşın gündeminde şu an sicil affı var. Bankaların kara listesine alınan milyonlarca borçlu tasarının TBMM'den geçmesinin ardından derin bir nefes aldı. Bankalara kredi borcu, kredi kartı borcu bulunan vatandaşlar şimdi tasarının Resmi Gazete'de yayımlanacağı tarihi bekliyor. Vatandaşlar şimdi 'Sicil affı çıktı mı?' 'Sicil affı yürürlüğe girdi mi?' sorularının cevabını arıyor. Peki sicil affı nasıl uygulanacak? İşte merak ettikleriniz

Sicil Affından Yararlanmanın Şartları Nelerdir?

Yasanın Resmi Gazete’de yayınlanmasından itibaren, ilk 6 ay içinde mevcut kredi borçlarının tamamını ödeyen kişiler bu yasadan yararlanabilecek.

Resmi Gazete’de yasanın yayınlanmasından itibaren 6 ay içinde borçlarının tamamını yeniden yapılandırma yapan kişilerde bu yasa kapsamına girecektir.

Peki Sicil Affı Şartlarını Yerine Getirmek Yeterli Mi?

Bu konu ile ilgili olarak ufak ayrıntılarda şu şekildedir:

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından tutulmakta olan kredi kartı, krediler, çek ve senet borçlarınız gibi kara liste kayıtlarını bankaların dikkate almayabileceğide yasa içerisinde yer almaktadır. Yani bankalar sicil affı düzenlemesi için gerekli görmesi halinde TBBRM bilgilerini dikkate almayabilir. Zorunlu bir şekilde bankaların risk merkezi verilerine uyması daha iyi olurdu belki ama düzenlemede bankalara yönelik bir zorunluluk, yaptırım bulunmamaktadır. Konuyla ilgili olarak diyebileceğim, uygulamayan bankalar olsada, çoğunluk uygulayacaktır.

Sicil affı kapsamında hukuki ve ceazi herhangi bir sorumluluk olabilir mi?

Yasa ile birlikte kullanmış oldukları krediler ile ilgili olarak sicil affı kapsamında hukuki veya cezai bir işlemler sorumlu olmayacaklar. Nasılki ödenmeyen borçlara banka faiz işletiyorsa, bankalarada bu konuda herhangi bir ceza kesilmeyecek.

Sicil Affı Yasası İle Yeni Kredi Kullanımı

Bankaya ödenmeyen borçların, gecikmeleri 90 gün olduğu zaman bankalar yasal yollara başvurarak, alacaklarını tahsil etme yolu gidiyorlar. Bankalar kendi avukatları ile bu işlemleri gerçekleştirmekte. Krediniz takibe girdiği zaman bir süreç başlamış oluyor ve buda kara listeye girdiğiniz anlamına geliyor. Bundan sonra bankalardan kredi çekmeniz mümkün olmuyor. Aynı zamanda kredi kartı dahi alamıyorsunuz. Bu aşamadan sonra borçlarınızı ödeseniz, bitirseniz dahi 5 yıl boyunca hiç bir bankadan kredi veya kredi kartı alamıyorsunuz. Başvurularınızın tamamı kabul edilmiyor.

Sicil Affı Yasası İle Yeni Kredi Kullanımı

Sicil affı sayesinde kara listeden çıkacak olan kişilerin yapacağı borçlarının tamamını ödeme veya tamamını yeniden yapılandırma işleminden sonra sicili temizlenmiş olacak. Bu işlemlerin ardından 6 ay kadar kısa bir sürede sicili temizlenecek kişilerin 2017 yılında yeni kredi çekmek veya kredi kartı almak için bankalara başvuruları başlayabilecek.

Sicil Affından Yararlananın Kredi Notu Artacak Mı?

Sicil Affından Yararlananın Kredi Notu Artacak Mı?

Sicil affından yararlanarak, borçlarının tamamını ödeyen kişiler, kara listeden çıkacaklar. Ardından kullanılacak olan kredilerin ödemelerini veya yapılandırma yapacakları borçlarının ödemelerini düzenli olarak yapmaları halinde kredi notları artmaya başlayacaktır. Bu aşamadan sonra bütün bankalara giderek kredi veya kredi kartı başvurusunda bulunabilecekler ve olumlu sonuçlarla karşılaşacaklar.

Sicil Affı Düzenlemesi 2017’den Kimler Yararlanabilir?

Yasanın yürürlüğe girmesinden önce yapılmış olan kredi işlemlerinde, ödemelerini gecikmeli ödeyenler veya hiç ödeyemeyenler bu düzenlemeden yararlanabileceklerdir.

Sicil Affı Düzenlemesi Sadece Ticari Faaliyette Bulunanlaramı Uygulanacak?

Sicil Affı Düzenlemesi Sadece Ticari Faaliyette Bulunanlaramı Uygulanacak?

Hayır tabiki, ticari faliyeti olsun olmasın, bu sicil affından yararalanacak olanlar, vatandaşlar, işletmeciler, tüccarlar, esnaflar, karşılıksız çıkan çekler, protesto edilmiş olan senetler, kredi kartı borçları, bütün kredi borçlarına ilişkin olarak tutulmakta olan kara liste kayıtları temizlenecek ve siciliniz tamamen temizlenecektir. Yine belirtmek isterimki, bankalar bu sicil affı düzenlemesini uygulamakta serbest bırakılmış olup, banka temizlenen sicilinize rağmen size kredi veya kredi kartı vermeyebilir.

Sicil Affı İle İlgili Yapılan Açıklama

Sicil Affı İle İlgili Yapılan Açıklama

12.01.2017 Tarihli Gümrük Ve Ticaret Bakanı Sayın Bülent Tüfenkci şu açıklamalarda bulundu: “Sicil affı, yaklaşık 12 milyon 500 bin kişiyi ilgilendiren bir yasa tasarısı. Bu sadece işletmeler, sadece sanayicilerimize yönelik diye düşünmememiz lazım. Bunların yanında özellikle kredi kartı kullanıcıları, bireysel kredi kullananlar da dahil olmak üzere kredilerde sorun yaşayanların 6 ay içerisinde ya borcunun tamamını ya da çeklerini/senetlerini ödedikleri halde kara listeden 5 yıldan önce çıkamıyorlardı. Bu durumda olanlar veya borcunu yeniden yapılandıranlar bu haktan faydalanacaklar. Sicil affından yaklaşık 1 milyon 500 bin ile 1 milyon 600 bin arasında esnafımızın yararlanacağını düşünüyoruz.” dedi.

Sicil Affı Düzenlemesi Resmi Gazete’de Yayınlandı mı?

Sicil Affı Düzenlemesi Resmi Gazete’de Yayınlandı mı?

Sicil affı düzenlemesi şu aşamada yasa tasarısı durumundadır. Bankalar ile hükümet yetkilileri arasında ortak çalışma sonuçlandığı zaman, onaylanarak Resmi Gazete’de yayınlanacaktır ve yasalaşacaktır. Buda tahmini Şubat ayı gibi gerçekleşmiş olacaktır.

Sicil Affından Kimler Faydalanacak? Kimleri Kapsayacak?

Sicil Affından Kimler Faydalanacak? Kimleri Kapsayacak?

Çıkarılacak olan sicil affı düzenlemesinden ilk etapta şirketlerin ve esnafların yararlanması planlanmaktadır. Esnafların ve kurumların yararlanacağı sicil affı ile kredi sıkıntısında olan işleri durma noktasına gelmiş kişilerin piyasaya hareketlilik kazandırması amacıyla bu işlem yapılacaktır.

2017 Kredi Sicil affı son haberleri ve sicil affı yorumları, şartlarını en güncel haliyle sitemizde bulacaksınız.

Sicil Affı Meclisten Geçti Mi? Yasalaştı Mı?

18.01.2017 Tarihi ile Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı Meclisten kabul edilerek sicil affı ile kara listeden silinme yasalaştı. Bir kaç gün içerisinde de Resmi Gazete’de yayınlanacaktır.

Kullanılmış olan nakdi ve gayrinakdi kredilerinin ödemelerini aksatarak ödeyen gerçek veya tüzel kişilerin ticari faaliyetlerinde bulunanların veya bulunmayanların gerçek kişilerin ve kredi müşterilerinin, karşılıksız çıkmış olan çek, protesto edilmiş olan senetler, kredi kartları ve diğer tüm kredi borçlarının zamanında ödenmemesinden kaynaklı olarak Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nde kayıt altına alınmış kişilerin kredi müşterilerinin bu borçlarından kaynaklı olarak kara listede bulunmalarının iptal edilmesi için 6 ay içinde bu borçlarını ödemeleri veya yapılandırma yapmaları halinde ödeme performansından kaynaklı olan bütün olumsuz kayıtların dikkate alınmayacağı belirtilmiştir.

Bu kişilere kredi veren kuruluşların ve finansal kuruluşların yasa gereği mevcut kredilerini yeniden yapılandırması veya yeni kullanacakları kredilerden, kredi kartlarından dolayı hukuki veya cezai sorumlulukları doğmayacaktır.

Sicil Affı Yasası 'kredi kartı, krediler, çek ve senetler hakkında' gelen Soru ve cevaplar

Resmi gazetede yayınlandımı bu yasa,ben borçlarımı ödedim ama 5 yıl kredi çekemiyorum,bu yasa çıkınca cekebilirmiyim

-Yasa henüz yayınlanmadı ama yayınlandığı zaman siciliniz temizlenmiş olacaktır. Bununla ilgili olarak başvuru yapmanız gerekli mi değil mi yasa çıktıktan sonra belli olacaktır.


Peki icralık borcu olanlar da yararlanabilecek mi bu uygulamadan. Yani mevcut durumda maaşından icra kesintisi olanlar da borçlarını yapilandirip tekrar kredi çekebilecek mı acaba

-Borcun bir şekilde kapanması veya yapılandırılması durumunda yararlanılacaktır.

Şimdi son bölümde şunu belirtmişler.; “Bu kişilere kredi veren kuruluşların ve finansal kuruluşların yasa gereği mevcut kredilerini yeniden yapılandırması veya yeni kullanacakları kredilerden, kredi kartlarından dolayı hukuki veya cezai sorumlulukları doğmayacaktır”

Yani bu durumda Maşının 1/4’üne haciz gelen mağdurlar için bir kapı açılmış olmuyor mu? İcrayı koyan banka yeni bir kredi kullandırıp; yapılandırmaya konu olabilir mi? 

-Bu sorunun açık bir cevabı var aslında, mevcut borcunuzu 6 ay içinde ödemenizdir. Bu şekilde kara listeden temizleneceksinizdir.

Ben 1.5 yıl önce bankaların takibine girmiştim fakat avukatlık olmadım. 1 yıl önce borcumun tamamını kapattım bende faydalanıyormuyum?

-Borcunu ödemiş olanlar, bankalara kredi ve kredi kartı başvurusunda bulunduklarında yasanın Resmi Gazete’de yayınlanmasından sonra sıkıntı yaşamayacaklar.

Ben geçen yıl bütün borçlarımı kapattım maaş aldıgım banka dahi kredi vermiyordu yasa kabul edildi şuan gitsem kredi kullanabilirmiyim acaba

-Sicil affı yasası meclisten geçti evet ama henüz Resmi Gazete’de yayınlanmadı ve gerekli yazılar bankalara iletilmedi. Bu işlemler gerçekleştiğinde ve bankalara resmi yazılar gittiğinde kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Resmi gazetede yayınlandıktan sonra, borçları kapatıp hemen kredi başvurusunda bulunabiliyor muyuz,yoksa 6 ay beklememiz mi gerekecek. ?.

-6 ay beklemenize gerek yoktur. Bu süre içerisinde borçların ödenmesi veya yapılandırılması istenmektedir.

Sicil affı yasasından sonra kredi notu düşük deyip kredi vermemeli yaparlarmı hiç borç yok ama not yükselmiyor

-Kredi notu alınacak olan kredileri için önemli bir kriterdir. Yükselmeme sebeplerini bankadan yardım isteyerek öğrenmeye çalışın. Yükselmiyorsa illaki bir sıkıntılı durum vardır.

Banka temizlenen sicilinize rağmen size kredi veya kredi kartı vermeyebilir? Bankalar bu yasaya uymayacaksa neden cikiyor bu yasa?

-Böyle bir olasılık tabiki vardır. Yanlız bir banka vermiyor diye hepsininde vermeyeceği anlamına gelmez.

Örnek olarak şuan devlet bankaları daha anlayışlı olacak bu konuda fakat garanti bankası müşterisi olarak yasa yürülüğe girdikten sonra bir şekilde krediyi onaylamadığında bu olumsuzluk devlet bankasının sistemine düşecek galiba peki devlet bankasıda buna bakarak kredi vermezse ne olacak sizce

-Yasada belirtilen gibi bankalar cezai işlem veya hukuki anlamda bir durumla karşılaymayacaklar. Bankaların görmüş olduğu tek bir sistem vardır. Bu sistemde Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulmaktadır. Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından uygulanacak olan işlem ile hangi bankaya giderseniz gidin siciliniz temiz ve sorunsuz gözükecektir. Ayrıca Sayın bakan tarafından son yapılan açıklamalara göre, kendi sistemlerini dikkate alarak kredi verme işlemi yapan bankaların gözünün yaşına bakılmayacağı yönünde olmuştur.

Dört ayrı bankaya yaklaşık yetmiş bin TL kredi ve kredi kartı borcum var ödemelerde güçlükler yaşadım.En son bu gün birine doksan gündür ödeme yapamıyorum ve avukata verileceğini söylediler.Maasimda her hangi bir icra haciz kesinti yok, bir çatı altında toplayabilirsem rahatça ödeyebilirim.Ancak kendi halimle bir yerden bulup yatırmam mümkün değil.Nasil bir yol izleyebilirim, bu aftan nasıl yararlanabilirim. 

-Bankanıza bu konuda bütün kredi borçlarımı 72 ay yapılandırma yapmak istiyorum diyerek başvurada bulunabilirsiniz.

Bütün bankalara ayrı ayrımı yapmam gerekiyor, hepsini bir bankada toplayamaz miyim.bugun arayan banka görevlisine yapılandırma yapmak istiyorum dediğimde olumsuz yanıt aldım.

-Kredi borcunuz takibe girmişse yapılandırma yapılamaz. Takibe girmeden önce bankanıza başvuru yaparak yapılandırma yapmanız gereklidir. 90 gün gecikmiş bir kredi borcu için mutlaka banka sizi daha önceden aramıştır ve bir şekilde ulaşamamıştır. Yarın ilk işiniz bankaya giderek durumu öğrenmek olsun. Çünkü krediniz takibe girdiğinde geri dönüşü zor olacak bir işlem başlatılacaktır. Yapılandırmada yapılamayacaktır.

Takibe girdim, bu yasanın bana bir faydası olmayacak mı.?

-6 Ay içinde kredi borcunuzu kapatırsanız tabiki olacaktır.

Sicil Affından Yararlanmanın Şartları Nelerdir?

1 Sicil Affından Yararlanmanın Şartları Nelerdir?

  • 1.1 Peki Sicil Affı Şartlarını Yerine Getirmek Yeterli Mi?
  • 1.2 Sicil affı kapsamında hukuki ve ceazi herhangi bir sorumluluk olabilir mi?

2 Sicil Affı Yasası İle Yeni Kredi Kullanımı

  • 2.1 Sicil Affından Yararlananın Kredi Notu Artacak Mı?
  • 2.1.1 Sicil Affı Düzenlemesi 2017’den Kimler Yararlanabilir?
  • 2.1.2 Sicil Affı Düzenlemesi Sadece Ticari Faaliyette Bulunanlaramı Uygulanacak?
  • 2.2 Sicil Affı İle İlgili Yapılan Açıklama
  • 2.3 Sicil Affı Düzenlemesi Resmi Gazete’de Yayınlandı mı?
  • 2.4 Sicil Affından Kimler Faydalanacak? Kimleri Kapsayacak?
  • 2.5 Sicil Affı Meclisten Geçti Mi? Yasalaştı Mı?Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları