'Yerli ve milli' arama motoru Geliyoo, 10 yıldır gelemedi. Aslında 'Yerli ve milli' arama motorumuz, Geliyoo değil Google'mış. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın yerli arama motoru ile ilgili açıklamalarının ardından iki mühendis, 10 yıllık bir çalışmanın ürünü olan yerli ve milli arama motoru ’Geliyoo’yu test yayını ile online olarak hizmete açtı.

Arama Motoru Geliyoo nedir, Ne işe yarar? Arama Motoru Geliyoo'yu Kim Kurdu ? [Araştırma]

Geliyoo Bilişim , internet araması, çevrimiçi bilgi dağıtımı, reklam teknolojileri ve arama motorları için yatırımlar yapan çok uluslu Türk limited şirketidir. İnternet tabanlı hizmet ve ürünler geliştirir. Geliyoo, ODTÜ bilgisayar mühendisliği mezunu Buray Savaş Anıl ve 2010 yılında Texas Tech Üniversitesi'nde master öğrencisi olan Fatih Arslan tarafından kurulmuştur. Tamamı Türk mühendislerden oluşan bi ekip tarafından geliştirilen Geliyoo’nun kuruluş amacı sadece Türkiye’de bulunan arama teknolojisini geliştirmek değil, asıl amacı Türk insanı ve Türk halkının da sevgisini kazanabilecek çalışmalara imza atmak olduğu belirtildi.

Şirket, ilk olarak, 05 Nisan 2012 tarihinde özel bir şirket olarak kuruldu. Kuruluşundan bu yana misyonu "dünyadaki bilgiyi organize etmek ve bunu evrensel olarak erişilebilir ve kullanılabilir hale getirmek"tir.

Geliyoo'ya 183,000 $'lık ilk finansman desteğini Amerika'nın Texas eyaletinde parakende satış yapan OSEM Enterprises Inc'in sahipleri Semih Önder ve Oruç Karais vermiştir. Geliyoo çalışmalarında resmi ve resmi olmayan harcamalar dahil toplamda € 741,000'ya yakın bir gider olduğunu ve bugüne kadar hiç reklam almadığı biliniyor.

Türkiye Bilişim Derneği tarafından düzenlenen 2011 Bilişim Yıldızları e-Dönüşüm yarışmasında Geliyoo Arama Motoru halk oylaması ve dalında uzman jüri üyelerinin değerlendirmeleri ile ayrı 2 kategoride 'e-iletişim' kategorisinde 2.lik , e-innovasyon / e-girişimcilik kategorisinde 3.lük ödülüne layık görüldü.

Geliyoo Spider (GeliyooBot/1.0)

Geliyoo Arama, bir arama motoru projesi olup, şirketin en önemli servisidir. Geliyoo kendi arama motoru botunu geliştirerek Geliyoo Spider (GeliyooBot/1.0) olarak dünya genelinde veri toplamaya ve kendi verilerini oluşturmaya 2012 yılında başlamıştır. Geliyoo altyapısında CDN, ADN, Hypertable ve Hadoop gibi birçok farklı sistemi barındırmaktadır. Geliyoo arama motoru botu GeliyooBot/1.0 versiyonu sitemap, sayfa indexleme teknolojisi, hata ayıklama kodu, site ve url analizi, url kısaltma teknolojisi, veri toplama ve veri analizi gibi özellikleri yanı sıra şu özellikleri taşımaktadır; Yüksek güvenlik, gerçek zamanlı kötü kelime filtresi, Türkçe özel karakter konfigürasyonu ve uyumu, Windows-1254 ISO-8859-9 karakter uyumu, Windows, Linux, Mac OS ve Oracle işletim sistemleri konfigirasyonu.

Gmoz, Geliyoo arama motorunun yararlandığı bir internet siteleri link dizinidir. Gmoz Veritabanına ekli siteleri Geliyoo Spider tekrarlı ziyaretleri ile güncel sonuçları yeniden indexler. Geliyoo SEO yapılandırması için webmasterların yararlanacağı bir servis olarak 2012 de tasarım değiştirmiş ve güncellenmiştir.

Arama Motoru Geliyoo

https://www.geliyoo.com/

GeliyooBot 2/0 sayesinde indexlemiş olduğu veriyi analiz ve filtre ederek, kullanılabilir sonuçlar oluşturmak için tasarlanmış arama motorudur.

Geliyoo Haberler

Geliyoo Haberler, Geliyoo tarafından hizmete sokulan ve farklı haber kaynaklarından sürekli güncellenen haberler içinde kullanıcıların aradıklarını bulmalarını sağlayan servistir. Haberleri konularına göre sınıflandırıyor ve en son gelişmelerin aranmasını mümkün kılmaktadır. Geliyoo'nun haber servisi RSS bağlantıları okuyarak çalışmaktadır. Ayrıca GeliyooBot günde birkaç kez haber sitelerini gezmekte ve bulduğu bilgileri indekslemektedir.

Geliyoo Browser

Geliyoo aynı zamanda arama motoruna da fayda sağlayacağı Geliyoo Browser'ın da geliştirlmesine başladı. Diğer browserlardan %4.4 oranında daha hızlı ve henüz hayatımıza dahil olmamış bir teknoloji altapısı ile geliştirilen Geliyoo Browser Semantic Web ve Web 3.0 teknoloji altyapısı ile hazırlanıyor. Geliyoo Browser'da kullanılan teknoloji ve veritabanı altyapısı halen geliştirilmekte olan bir sisteme bağlı. Bu sistem Semantic Web ve Web 3.0 konularında birçok çalışma ve profesyonel bilgi birikime sahip Franz Inc. Adlı kuruluş. Franz Firmasına ait Allegro Graph Web 3.0 , AGWebViev Browser Server , Gruff RDF Browser sistemlerinin yani sıra Oracle Server, Java Teknolojileri ve daha birçok altyapı ile bir arada oluşturuluyor.

Yurtdışı kuruluşları

  • Amerika Geliyoo, Inc.
  • Fransa Geliyoo Network International S.A.R.L
  • Almanya Geliyoo GmbH

GELİYOO AÇIKLADI: ASLINDA GELMEDİK

Bu durumun ortaya çıkmasının ardından Geliyoo'dan bir açıklama geldi. Açıklamada, "Geliyoo’nun gerçek yazılım altyapısı, BigData üzerine kurulmuş ve içerisinde temel BigData özelliklerinin tamamı yer almaktadır. Türkiye’de arama motoru teknolojisine harcamış olduğumuz zaman, para ve emek vurgulanarak haberin kaynağında ve temelinde bilgilendirme yatmaktadır. Harcanan miktar için bahsedilen rakam 10 Milyon Türk Lirasıdır. Ayrıca bu para 7 yılda harcanmış olup her biri Resmi Fatura ve Gider Makbuzları ile tarfımızca arşiv altına alınmıştır. Vurgu yapılarak bahsedilen 10 Milyon Türk Lirası harcanmış olan çalışma şu anda online da görülen çalışma DEĞİLDİR.

Her haber kanalı ve yayın organının yapacağı haberi kontrol edemediğimiz için yapılan haberlerde kullanılan telafuzlar, bilgiler ve anlatımlar farklı anlaşılmış olabilir. Bu nedenle yanlış anlaşılmaların önüne geçmek ve doğru açıklamayı yapmak adına bu bildiri hazırlamış bulunuyoruz.
İlgili makam ve kuruluşlar “gerçek Geliyoo altyapısı” hakkında bilgi almak istediklerinde bizler ile iletişime geçerek alabiliyorlar. Şu ana kadar gelen telefon, mesaj ve maillere ilgili altyapının açıklaması yapılmış ve örnek altyapı için hazırlanan çalışma sunulmuştur.
Profesyonel arama motoru çalışmasını yayına açamadığımız için üzgünüz, ancak yeterli kaynak ve destek bulunduğunda yayına açacağımızı bir kez daha belirtiyoruz. Bu güce, beceriye ve tecrübeye sahip ve altyapısı ile de gerekli çalışmaları yaptığımız bilinsin istedik." deniyordu.
Ancak şu soru hâlâ yanıt bekliyor: 10 yıldır üzerinde çalışılan, 10 milyon Tl harcandığı söylenen, 2010 yılından bu yana defalarca, "Türkiye'nin arama motoru yayına başladı" diye haber yapılan, 2011'de 2 ödül birden alan, 2012'de "Türkiye'nin en sevilen arama motoru olan" proje, neden apar topar, Google kodlarıyla test yayınına başladı? Bu telaşın asıl nedeni, Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan'ın "yerli arama motorunu geliştirmemiz önemli" şeklindeki açıklamasını fırsata çevirmek olabilir mi?

Yerli arama motoru 'Geliyoo' tepki gördü

'Geliyoo'nun bu sloganla çıkış yapması herkesi heyecanlandırdı. 10 yılda 10 milyonluk yatırım yaptığını açıklayan ekip, kendilerine destek verilmesini istedi. Fakat çok geçmeden test yazılımı olarak yayınlanan sürümün Google altyapısından beslendiği ortaya çıktı. Hatta 'Gidiyoo.org' ve 'Gelemiyoo.com' gibi eleştirel siteler kuruldu.

GELİYOO'NUN İLK RAKİBİ GİDİYOO!

2010'dan beri online hizmete açık olan, 2012'de "en sevilen arama motoru" haline gelen ancak dün "test yayını"na başlayan Geliyoo.com'a "yerli ve ucuz" bir rakip çıktı. 

Rakibi Geliyoo.com'a göndermede bulunan Gidiyoo.org, ''Bu yerli arama motorunu 1 saat içinde 60 liraya yaptık. Peki 10 yılda harcanan 10 milyon TL nereye gidiyoo?'' sorusuyla sosyal medyada ses getirdi.

İŞTE O TEPKİ TWEETLERİ;

Beyler bence bu adamlar parayi alip 10 sene gazino pavyon yediler sonrada para bitince siteyi actilar net #yerli #arama #geliyoo #gidiyoo:))

Bir kişi #geliyoo kene 10 milyor-milyan lira, #gidiyoo kene 60 lira veriyorsa, on yıllık uykusuzluğu, gazı, hazımsızlık illetini ne yapalım?

sen #yerliaramamotoru 10 yıl #geliyoo için çalış, adam çıksın 1 saat çalışıp 60 tl harcayarak aynısını yapsın.. http://gelemiyoo.com :))Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları