Kendimizden yaşça büyük birine aşık olmak ve ilişki yaşamanın getirileri nelerdir? Aradaki yaş farkı, ilişkide nasıl sonuçlar doğurur? İlişkide yaş farkı önemli mi? Aşkın yaşı olur mu?

İlişkilerde Yaş Farkı Kime Göre Neye Göre? Aşkın yaşı olur mu?

İlişkilerde Yaş Farkı Kime Göre Neye Göre?  Aşkın yaşı olur mu?

İlişkilerde yaş farkı her zaman bir problem midir sorusu kadın ve erkeğin ilişkisi kadar eski bir tarihe sahip. Belki de ikili ilişkiler söz konusu olduğunda üzerine konuşmaktan en fazla zevk aldığımız hususlardan da biri. Peki neden bu konuyu bu kadar umursuyor ve net bir cevap bulmaya çalışıyoruz? Bu yazımızda ilişkiler ve yaş farkı üzerine biraz kafa yorduk. Merak edenleri yazımızı okumaya davet ediyoruz.

Yaş Farkı Kime Göre Neye Göre?

Bir duygusal ilişkide kadın ve erkeğin arasındaki yaş farkı bir çok faktöre göre bambaşka anlam kazanabiliyor. Örneğin bir toplumda 4 yaş fark fazla kabul edilirken başka bir toplumda 20 yaş fark bile normal olarak algılanabiliyor. Bu konuda en büyük belirleyiciler toplumun kültürü, kadın ve erkek rollerine yüklenen anlamlardır. Bunun yanında erkek ve kadınlara göre ilişkilerde yaş tercihini farklı faktörler belirleyebiliyor. Bazı kadınlar erkeklerin kadınlara göre daha geç olgunlaştığını düşündüğü için kendisinden büyük erkeklerle birlikte olduklarını belirtiyor. Çünkü kendilerinden yaşça büyük erkekleri kişiliği daha oturmuş, olgun ve güçlü bir profile sahip olarak algıladıklarına dikkat çekiyorlar. Bazı erkekler ise beraber oldukları kadınların genç , güzel ve bakımlı olmasının kendilerini daha güçlü ve yakışıklı hissettirdiğini bu yüzden de kendilerinden yaşça küçük ve genç kadınlarla birlikte olduklarını söylüyorlar.

Yukarıda belirtilen bakış açılarının tam tersine ise yaş farkının bir ilişkide kesinlikle bir sorun olduğunu belirten kişiler de bulunmaktadır. Onlara göre kişinin kendi yaş grubundan ve hatta aynı kuşaktan olmayanların birbirlerini anlaması da zorlaşıyor. Teknoloji, bilim ve yaşama bakış açıları her geçen gün eskiye nazaran daha hızlı gelişen bir dünyada arasında 3 yaş farkı bulunan insanların bile birbirinden çok farklı bireyler olduğunu söyleyenlerin sayısı da azımsanmayacak kadar çok. Bu kişiler aynı yaş grubuna dahil olanların daha fazla ortak zevke sahip olduklarını ve olgunlaşma düzeyleri paralel ilerlediği için daha kaliteli ilişkiler yaşadıklarına inanıyorlar.

Görünen o ki yaş farkı kişiden kişiye, toplumdan topluma ve hatta cinsiyet farklılıklarına göre farklı anlamlar kazanan bir konu. Peki ama bu konuyu neden bu kadar umursuyor ve yıllardır üzerinde tartışıyoruz. Çünkü insan hayatını güzelleştirmek için çabalarken ona her zaman destek olacak, kendisiyle aynı yolda yorulmadan usanmadan ona yarenlik edecek en doğru kişiyi arar durur. Kendisine en uygun kişinin tasvirini yapabilmek için farklı insanlarla farklı deneyimlere ihtiyaç duyar. Kazandığı tecrübeleri de içgüdüsel olarak bir sonraki nesline aktarmak ister. Yani uzun lafın kısası insan eninde sonunda mutlu olabilmek için çabalar durur.

Peki siz mutlu olmak için ne kadar çaba gösteriyorsunuz? Mesela kendinize hiç sordunuz mu acaba ben kaç yaşlarında bir kadın ya da erkek arıyorum. Ondan beklediğim olgunluk düzeyi ve hayata bakış açısı nedir diye. 

Sizce ilişkide yaş farkı önemli mi? Aşkın yaşı olur mu?

Sizce ilişkide yaş farkı önemli mi?  Aşkın yaşı olur mu?

İlişkilerde yaş farkı ne kadar önemli, yada önemli mi? Aşkın yaşı olur mu?

Kendimizden yaşça büyük birine aşık olmak ve ilişki yaşamanın getirileri nelerdir? Aradaki yaş farkı, ilişkide nasıl sonuçlar doğurur? İlişki danışmanı Candan Ünal, kendi penceresinden aşka bakıyor ve bize anlatıyor.

İlişkilerde yaş farkı ne kadar önemli, önemli mi? Aşkın yaşı olur mu?

İlişkilerde yaş farkı ne kadar önemli, önemli mi?  Aşkın yaşı olur mu?

Kendinden büyük veya küçük birini sevmek, sıklıkla rastlanan bir durumdur.  Çoğu insan toplumsal baskılar yüzünden ilişkisinin tadını çıkaramaz.

Bütün doğru ve yanlışlar, bize öğretilen kurallar üzerinden aklımıza yerleşmiştir. Doğduğumuz andan itibaren, bize neyin iyi ve kötü olduğu; hangisinin doğru ve yanlış olduğu gösterilmiştir. Hiçbirimiz tam olarak özgür yetiştirilmedik. Hepimizin içinde sınırlar ve yasaklar var. Farklılık gösterse de, genel geçer kurallara karşı çıkarken zorlanırız.

Bu öğretilerden biri de, kadınların kendinden büyük erkeklerle birlikte olmasının daha iyi olduğudur. Ancak seçiminizi yaparken yine de belli bir sınırı korumanız gerekir. 8-10 yaşın ideal olduğu görüşü yaygındır. Bu tez, hem toplumun genelinde, hem sosyal öğretilerde onaylandığından, bizim için de geçerli hale gelir; ta ki yaş farkının yüksek olduğu bir aşka düşene kadar!

Çocukluk ve gençlik yıllarında öğretmenlere aşık olunur. Bunun altında mutlaka psikolojik pek çok etken yatmaktadır. Bu süreci tamamladıktan sonra kendi yaşıtlarından hoşlanma bölümü gelir. Ancak bir gün, bir yerde, belki de sizden 20-30 yaş büyük bir adam görüp, ona tutulabilirsiniz.

Neden yaşı çok büyük birine aşık olduğunuz konusu, psikolojinin ilgi alanında genişçe yer almaktadır. Beni ilgilendiren konu ise, “olursanız ne olur?” kısmı! Hiçbir şey olmaz! Öncelikle şunu anlamak gerekir, yaş farkı olan birine aşık olmak ile yaşıtınız birine aşık olmak arasında, duygu yoğunluğu açısından bir fark yoktur. Ancak toplumsal baskı sizi canınızdan bezdirebilir.

Bu tarz ilişkilerde sıklıkla görülen durum, ayrılıktır. Bu ilişkinin yürümemesi için en az diğer ilişkiler kadar çok neden sayılabilir ama en baskın olan iki seçeneği masaya yatıralım. Birincisi, erkek etraftan gördüğü sözlü ve sesiz baskının altında ezilir. Aynı şey kadın için de geçerlidir. İkincisi, kadının yaşı ilerledikçe, erkek ona yetemediğini düşünür ve bazen gerçekten isteklerini karşılamakta zorluk çekebilir.

Kadınlar, erkeklerden daha erken olgunlaştıkları için, genellikle yaşıtlarında olgunluk bulamazlar. Oysa büyük yaşta bir erkek, bir kadının isteklerini daha iyi bilir ve daha tecrübelidir. Bu yüzden kadınlar kendinden büyük erkekleri sevmekte zorlanmazlar.

İster yaşı sizden büyük olsun, ister küçük; bütün ilişkiler aşağı yukarı aynı sorunlarla karşılaşırlar. Önemli olan ruhunuzun ve aklınızın olgunluğunun, birbirine denk düşmesidir. Aşk, içine yasak ve kural koyulamayacak kadar büyük bir duygudur. Üstelik yasak olan şeyler de daha cazibeli durur.

Sorunun özü yaş farkı değil; yaşam, kimlik, alışkanlık ve bakış açısı farkıdır. Sevmeyi bilmeyen biri, hangi yaşta olursa olsun mutluluğu bulamaz. Kalbine aşkı öğretmiş iki insanın ilişkisi ise, tadından yenmez. Aşka yaşla, dille, dinle veya her neyse onunla sınır koymaya çalışıldığında, hep geri tepmiştir. O yüzden bizim de toplum olarak birbirini seven insanlara, yaşına, tipine, dış güzelliğine bakarak hüküm vermemiz yanlıştır. Ayrıca şu söz hep insanın aklında kalmalıdır: “Büyük konuşma, başına gelir!”Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları