Nedir bu ABD Amerikan Doları ? 1 Dolar ne anlama geliyor ? Doların şifresi, 1 dolar ne anlama geliyor? Doların üzerindeki piramit ve katları ne manaya geliyor ? ABD doları, ABD'nin resmi para birimidir. İşareti $, uluslararası para kodu “USD”dir (United States Dollar). Amerikan doları diye de adlandırılır. Dünyada en yaygın kullanılan para birimidir. Bazı ülkeler ABD Dolarını yasal para birimleri olarak kabul etmektedir.

1. ABD doları tarihçesi

ABD doları tarihçesi

Yeni kıtada kağıt para dönemi 1600'lü yılların sonlarında İngiliz Kolonilerinde askeri maliyetleri karşılamak içim basılan banknotlar ile başlamıştır. İlk banknot 1690 yılında Massachusetts Körfezi Kolonisi'nde basılarak dolaşıma çıkmıştır. Kağıt para çıkarma yöntemi diğer Kolonilerce de kısa sürede benimsenerek yaygınlaşmıştır. 

1739 yılında, Benjamin Franklin'in Philadelphia'daki matbaasında doğa manzaralı banknotlar basılmaya başlanır. Kabartma yaprak desenleri kullanılarak sahteciliğe karşı önlem alınır. Bu paralar, 1764 yılında İngiltere kolonilerin kağıt para basma çıkarmalarını tamamen yasaklayana kadar kullanılmıştır. 

1775 yılında Kıta Kongresi, Amerikan Özgürlük Savaşını finanse etmek amacıyla kağıt para basmaya başlar. Kıta parası tırtıklı İspanyol dolarına uygun olarak basılır. Yeterli karşılığı olmayan ve kolaylıkla taklit edilebilen bu banknotlar hızla değer kaybederek "Bir Kontinental bile etmez" deyimine kaynak olur. 

ABD Kongresi, 1781 yılında yeni hükümetin mali operasyonlarına destek olmak amacıyla, Philadelphia'da bulunan The Bank of North America'yı ilk ulusal banka ilan eder. 1792'de kabul edilen Tedavüle Para Çıkarma Kanunu ile ABD Darphanesi kurulur ve federal para sistemi çerçevesinde her birinin değeri altın, gümüş veya bakır üzerinden saptanan farklı değerdeki madeni paraların basımına başlanır. 

1785 yılında ABD Kongresi Doları ABD'nin para birimi olarak kabul eder. 1791 yılında ilk Merkez Bankası kurulur. ABD Kongresi "The Bank of the United States"i 20 yıllık bir süre için ABD Hazinesinin mali temsilcisi ilan eder. Bu banka hükümet adına merkez bankası görevini yerine getiren ilk bankadır ve 1811-1816 yılları arasındaki kopukluk dışında 1913 yılına kadar görev yapmıştır. 

Federal hükümet ülke genelinde ilk kağıt parayı 1861 yılında dolaşıma çıkarır. İç Savaşı finanse etmekte zorlanan Kongre ABD Hazinesine faiz getirisi olmayan vadesiz banknot ihraç etme yetkisi verir. Bu banknotlara, renkleri dolayısıyla "yeşil" adı takılır. 1861 tarihinden bu yana dolaşıma çıkmış olan tüm ABD banknotları bugün hala geçerlidir ve üzerlerinde belirtilen değer karşılığında kabul edilir. 

1862 yılında, ABD banknotlarına kalpazanlığa karşı caydırıcı nitelikler olarak, ince çizgili gravürler, karmaşık geometrik desenler, Hazine Bakanlığının mührü ve gravürlü imzalar eklenir. 

1863 yılında ABD Kongresi ulusal bankacılık sistemini kurması ve ulusal banknotların basımını denetlemesi için ABD Hazinesine yetki verir. 1865'de, kalpazanlığı kontrol altına almak üzere Hazine Bakanlığına bağlı bir denetim kurumu olarak Amerikan Gizli Servisi kurulur. 

1913'de çıkarılan Amerikan Merkez Bankası Kanunu, Amerikan Merkez Bankasını (Federal Reserve Bank) ülkenin merkez bankası ilan eder. Banka, Amerikan Merkez Bankası Banknotları (Federal Reserve Notes) adlı yeni bir parayı dolaşıma sunar. 

1929'da üretim maliyetini düşürmek amacıyla banknotlar yüzde 30 küçültülür, farklı değerdeki paralar için standart desenler saptanır. Bu şekilde dolaşımda bulunan tasarım sayısı azaltılır ve standartlaştırma yapılır. Bu çalışma gerçek ve sahte banknotların birbirinden ayırt edilmesini kolaylaştırır. 

Tanrıya Güveniyoruz (In God We Trust) ibaresi tüm banknotlar üzerinde kullanımı 1955'te kanunla zorunlu kılınmıştır. İlk olarak bir dolarlık 1957 Serisi Gümüş Sertifikaların tedavüle çıkarılması sırasında görülmüş, Amerikan Merkez Bankası Banknotlarında ise 1963 Serisiyle başlayarak devam etmiştir. 

Gelişmiş kopya ve baskı makineleri kullanılarak sahte banknot üretimini önlemek amacıyla emniyet şeridi ve mikrobaskı yöntemleri kullanılmaya başlanır. Bu özellikler ilk olarak 1990 serisi 100 dolarlık banknotlarda kullanılır. 1993 Serisine kadar söz konusu özellikler 1 ve 2 dolarlık banknotlar hariç tüm banknotlarda kullanılır. 

1996 yılında sahte banknot üretimini caydırmaya yönelik olarak alınan bir dizi önlem çerçevesinde Amerikan banknotlarının tasarımı 67 yıl sonra ilk kez önemli ölçüde değiştirilir. İlk yeni banknot 1996'da tedavüle çıkarılan 100 dolarlık banknottur. Bunu 1997'de 50 dolarlık, 1998'de 20 dolarlık ve 2000'de de 10 ve 5 dolarlık banknotlar izler. Gravür ve Baskı Dairesi sahte banknot üretimini önlemek amacıyla yedi ila on yılda bir tasarım değişikliğine gidileceğini ilan eder. 

2003 yılında ABD Gizli Servisi'nin yeni kurulan ABD Ulusal Güvenlik Dairesine bağlanmasıyla birlikte, Amerikan dolarının sahtecilikten korunmasına yönelik faaliyetler de bir arada yürütülmeye başlanır. Aynı yıl yeni tasarımlı 20 Dolarlık banknotlar dolaşıma sunulur. Bunu 2004 yılında yeni 50 ve 2006 yılnda yeni 10 Dolar izler. 

2. Fethullahçı'ların 1 Dolar Şifresi! Ne anlama geliyor?Kaynak: Fethullahçı'ların 1 Dolar Şifresi! Ne anlama geliyor?

ETÖ’cü Askerlerin Üzerinden Çıkan 1 Dolar’ın Şifresini Necmettin Erbakan Yıllar Öce Açıklamış

Darbe girişimi sonrası gözaltına alınan ve ifadesi alınan askerlerin hepsinde 1 Dolarlık Banknot olması dikkatleri çekmişti.

Darbeci askerlerde bulunan bir Dolarlık Banknot’un şifresini ise darbeci askerler şu şekilde anlattı: ” Üzerimizde bulunan 1 Dolar Fethullah Gülen tarafından okunup üflendi.” Her 1 dolar seri numaralarının baş harflerinde 3 kademeli gizli ve farklı mesaj bulunuyor. Seri numarası “F” ile başlayan dolarların cemaat üyesi subaylara verildiği iddia edildi. Üzerinde “J” ve “C” işareti bulunanlar ise daha alt rütbeli askerler ve paralel yapıya destek veren işadamlarına dağıtıldı.

İddiaya göre o gece darbe yanlısı askerler bu şifreli dolarlar sayesinde birbirini tanıdı.

Rahmetli Politikacı Necmettin Erbakan ise 1 Doların şifresini yıllar önce katıldığı bir televizyon programında açıklamıştı.

Necmettin Erbakan tarafından yapılan açıklamada Bir Doların Siyonizm’in simgesi halinde olduğu açıklanmıştı. İşte Rahmetli Erbakan’ın açıklamasının satır başları: ” Bir Doların Amerika’nın parası olduğunu aldanmayın. Bakın arkasında bulunan mühür Siyonizmin mührüdür. Amerika Merkez Bankası Siyonizmin bankasıdır. Amerikan Merkez Banakası ( FED) bu parayı zamanında Siyonistlerden alıyor” dedi.

3. Dolar Hakkında Bilmediğiniz Gerçekler

Acaba Lidyalılar da parayı ilk kullandıklarında çağlar ötesini etkiyeceklerinin farkındalar mıydı? İlk kullanılmaya başlandığı günden bugüne kadar birçok değişik evreden geçen para, günümüzde gücün en büyük sembolü. İlk başlarda değerli madenlerden üretilirken, şimdilerde metallerle birlikte kağıt paralar çoğunlukta. Sizler için oluşturduğumuz listede de dünyanın en fazla kullanılan para birimi dolar üzerinden yola çıktık ve örneklerimizi onun özelinde hazırladık.

Eskiden sadece tek çeşidi olan paraların, günümüzde her ülkeye ait versiyonları bulunuyor. Peki, en çok yaygın olan ve hemen hemen her ülkede kabul gören para birimini sorsak sizlere? Sanırım herkes bu paranın “dolar” olduğunu tahmin edecektir. Amerika Birleşik Devletlerine ait banknot, günümüzde hemen hemen bütün ülkelerde kabul gören ulusallıktan sıyrılmış, uluslararası bir mahiyete bürünmüştür. Bir ülke kendi para biriminin dünya üzerindeki değerini, bu para birimine bakarak yorumlar. Bu yazımızda bilinen bu gerçeklerden çok, bilinmeyen gerçeklere doğru yöneleceğiz. Dolar hakkında ki bu gerçeklere şaşıracağınıza eminim.

İşte karşınızda dolar hakkında bilmediğiniz 10 gerçek:

4. En Çok Taklit Edilen Para 20 Dolardır

En Çok Taklit Edilen Para 20 Dolardır

Bir kişi sahte para basma isterse, bunu yapmanın birçok yolu var. Ancak, gerçeğine en yakını yapmak isterse durum biraz daha karmaşıktır. Araştırmalar ve gözlemler gösteriyor ki kalpazanlar, 20 doların sahtesinde daha başarılı oluyor. Aslında bunun birazda paranın değeriyle alakası var. Örneğin; sinema bileti için 20 dolarlık banknot kullanma, 100 dolara göre daha an göze çarpacaktır. Bu da parayı alan kişinin çok da dikkat etmemesini sağlıyor.

5. ABD para birimi Aslında Keten ve Pamuktan Yapılmıştır

ABD para birimi  Aslında Keten ve Pamuktan Yapılmıştır

Şu anda cüzdanda bulunan dolar gerçekten kağıt para değil, çünkü o kağıt değil. ABD para birimi keten ve pamuk bir arada kullanılarak oluşturulur. Daha özel açıklamak gerekirse,% 25 keten ve % 75 pamuktan oluşur. Yani, onun içeriğinin dörtte üçü pamuk. 2009 yılında basılan dolarlar için, 21.000 pamuk balyası kullanıldı.

6. Bir Paranın Ömrü Değerine Göre Değişir

Bir Paranın Ömrü Değerine Göre Değişir

Söz konusu paraya bağlı olarak, bir tasarının ömrü uzun vade ve kısa vade arasında değişmektedir. Tahmin edebileceğiniz gibi, 1 dolar oldukça sık kullanılmaktadır. Birçok küçük öğeler 1 dolar kağıt parası kullanarak satın alınabilir. Bu para, çok kullanıldığı için kendi yaşam döngüsü yaklaşık 18 ay sürer. Yelpazenin diğer ucunda, insanlar için dokuz yıl sürecek ömürde 50 dolar ve 100 dolar kağıt paralar vardır. Yani değer ne kadar artarsa, para o kadar uzun ömürlüdür diyebiliriz.

7. Şimdiye Kadar Üretilen En Değerli Para 100.000 Dolar Altın Sertifikası Oldu

Şimdiye Kadar Üretilen En Değerli Para 100.000 Dolar Altın Sertifikası Oldu

Gravür ve Baskı Bürosu (BEP) tarafından üretilen para, Külçe altının eşit değerdedir ve Federal Rezerv Bankalar arasındaki işlemler için kullanılmıştır. Bir aydan daha az zamanda basılan para 18 Aralık 1934, 9Ocak 1935 basım tarihlerini üzerinde taşır. Para biriminde Başkan Wilson’un resmi bulunuyor.

8. Yaşayan Başkanlar Paralarda Yer Almaz

Yaşayan Başkanlar Paralarda Yer Almaz

Washington ve Lincoln, iki isimde sonsuza kadar Amerikan Vakfı ile iç içe olacaktır. İki eski cumhurbaşkanının yüzleri Birleşik Devletler para birimi üzerinde yer almaktadır. Peki, paralarda neden sadece ölü başkanlar kullanılır? Cevap alında kısa ve net, gelenek. Bu iki başkan da paralara resim olmadan 2 yıl önce ölmüştür.

9. Kağıt para yüzeyinde yaşayan bakterilerin yaklaşık 3.000 çeşidi olduğu tahmin ediliyor.

Kağıt para yüzeyinde yaşayan bakterilerin yaklaşık 3.000 çeşidi olduğu tahmin ediliyor.

Kağıt para yüzeyinde yaşayan bakterilerin yaklaşık 3.000 çeşidi olduğu tahmin ediliyor. İyi haber ise bu bakterilerin çoğu zararsız olmasıdır. Paralarda bulunan bazı bakteriler sivilceye bile neden olabiliyor. Bilimsel çalışmada bulunan diğer bakteriler ise ağız mikrobudur. Diğeri ise vajinal mikroplardır.

Kirli parada başka bir tehlike, antibiyotik dirençli bir bakteridir. Para o kadar çok insan tarafından dokunulduğundan, bakterilerin bu kadar çok olması hiç de şaşırtıcı görülmüyor aslında.

10. Nikel Üretmek Bir Kuruştan Daha Fazla Maliyetlidir

Nikel Üretmek Bir Kuruştan Daha Fazla Maliyetlidir

Sezgisel olarak nikeli üretmek kuruşa göre daha pahalı girişimidir. Başlangıçta kuruş, bakırdan üretilmiştir. Bakır fiyatları yükselmeye başlayınca, üretimler çinkodan yapılmaya devam etmiştir. Aynı durum nikelinde önüne geçti. Yıllar önce nikel yapmak için en az on kuruş maliyetindeydi. Şimdi, bir nikel yapmak için 11.2 sent gerekiyor.

11. Gizli Polis Teşkilatının En Temel Hedefi Para Sahteciliği ile Savaşmak Oldu

Gizli Polis Teşkilatının En Temel Hedefi Para Sahteciliği ile Savaşmak Oldu

Bazıları gizli polis teşkilatının başkanı korumak için kurulduğuna inanabilir. Sonuçta, Abraham Lincoln öldürüldükten sadece 2 ay sonra kuruldu. Ancak, gerçek biraz daha sıradandır. Gerçekte gizli polis istihbaratı, sahtecilik eylemini bastırmak için kurulmuştur. Lincoln’un başkanlığı sırasında, ülkede var olan paraların üçte birinin sahte olduğu bildirilmektedir. Bu nedenle sahte paraları ve sahtecilik yapan insanları bulmak için bu istihbarat kurulmuştur.

12. Dolarların Arkasındaki Piramit Büyümeyi Temsil Eder

Dolarların Arkasındaki Piramit Büyümeyi Temsil Eder

Banknot üzerinde bulunan birçok teorinin sembolleri ve sanatı oldukça fazladır. Bu teorilerin çoğu, güç iletmek için gizli bir yol olarak sembolleri kullanmaktan geçiyor. Hakikat olarak bu teoriyi oluşturmak kolay olsa da kanıtlar bu sembollerin daha rasyonel ve açıklanabilir nedenlerle yapıldığını açıklıyor. Kapatılmamış piramit büyüyen bir milleti temsil eder.

13. Paralar Basım Öncesi Salamura Edilir

Paralar Basım Öncesi Salamura Edilir

Tıpkı turşu veya salamura yumurta gibi bozuk paralar da basımdan önce ıslatılır. Ancak, turşu gibi gıdaların aksine, sikkeler farklı bir tür karışım ile ıslatılır. Paralar özel bir kimyasal çözelti içinde bekletilir. Peki, neden böyle bir şey yapılır? Bu paralar için kullanılan kimyasal çözelti onları parlatır ve temizler. Bu paralar boş olduğu için, kimyasal paranın yüzeyinde bulunan herhangi bir kusuru yıkayacaktır.

Dolar hakkında çok fazla bilinmeyen gerçeklere birlikte göz attık. Dünyanın en çok kullanılan para birimi, her ülkede olduğu gibi ülkemizde de ekonomide etkin rol oynar. Zaman zaman yatırım aracı olarak bile düşünenler olmuştur. Listemizde bulunan özelliklerinden, en çok hangisine şaşırdınız?

14. "1 Amerikan Doları"ndaki İlluminati İşaretleri

"1 Amerikan Doları"ndaki İlluminati İşaretleri

Paranın üzerindeki "E Plurubis Unum" yazısıyla ilgili Wikipedia'da şu bilgi yer alıyor: «E pluribus unum, Amerika Birleşik Devletleri'nin ilk resmi sloganlarından biridir. Latince olan bu slogan çoktan tek anlamına gelir. Başlangıçta bu slogan ABD'yi ilk oluşturan Onüç Koloni'nin birliği anlamında kullanılmıştı. Sonraları ABD vatandaşlarının değişik kökenlerden gelmelerine rağmen bir birlik oluşturduklarını vurgulamak için kullanılmaktadır.»

Peki bu sözün, üstü kapalı olarak "çok devletten tek devlete" anlamına da gelebileceğini düşünmek, sizce fazla hayalperestlik mi olur? Amerika'nın simgesi olan kartalın ağzındaki şeritte de aynı ifade geçiyor: Çoktan tek! İngilizcedeki "Out of many, one" cümlesini karşılıyor. Dıştan görünüşte, "unity in diversity" ifadesini karşıladığı söyleniyor. Endonezyan'ın "Motto"su gibi. Serbest çeviriyle ise "Seçilmiş halk." Seçilmiş halk ifadesi, daha çok Yahudiler için kullanılan bir terim. Aynı armada kartalın sol bacağında tuttuğu 13 ok, yine "on üç koloni"yi simgeliyor. Bu da başlangıçtan beri Amerika'yı dolaylı olarak yöneten meşhur 13 Yahudi ailesini akla getiriyor. Şeref Mercan, "Dünyanın Efendileri" adlı kitabında İlluminati'nin tanımı yapılırken "...dünyayı dolayısıyla da bizi, siyonizm doğrultusunda Mesih'in gelmesini hızlandırmak iamacıyla yöneten 13 ailenin çekirdeğini oluşturduğu bir örgüt" diye bir ifade kullanıyor. 

"Para ilk tasarlanırken bu hayvan aslında kartal değil Phoenix'miş. Çünkü Phoenix yeniden doğuşu simgeleyen mitolojik bir canlıdır. Yanmış ve külleri içinden tekrar yükselmiştir. İlluminati için bunun Lucifer'i sembolize ettiğine dair iddialar var ama tabi ki diğerleri gibi kesin değil. Kartal konusuna devam edelim. Dikkat ettiyseniz kartalın çevresindeki her şey 13 sayısıyla ifade edilmiş. Bir pençesinde 13 yaprak, diğer pençesinde 13 ok, ortadaki amerikan bayrağında 13 tane şerit, kafasının üstünde ise 13 tane yıldız olduğu görünmektedir. 

Öte yandan bu 13 yıldıza dikkatsiz bir şekilde bakanlar bile iç içe geçmiş iki adet üçgen görmekte zorlanmayacaklardır. Yani bir hexagram, yani yine bir Davut yıldızı. İlginç değil mi? 

13 sayısının ise bu kadar çok göze sokulması biraz ilginç olmuş. Çünkü 13 sayısı Hıristiyan toplumlarda uğursuz sayı olarak biliniyor. 13 sayısı ile alakalı bilinen 3 hikaye var. 

Birincisi "son akşam yemeği" (the last supper) ile ilgili. Son akşam yemeğinde İsa + 12 havarisi vardı. Yani toplamda 13 kişi vardı ve orada 13. ve aynı zamanda fazlalık olan kişi Judas (Yahuda) idi. Bu yüzden Hıristiyanlık'taki ilk uğursuzluk inancı buradan çıkar. 

Başka bir hikaye ise İskandinav mitolojisinde karşımıza çıkar. 12 tanrı'nın katıldığı bir yemekte, kötü tanrı Loki 13. olarak katılır ve yemeği mahveder. Bu tanrı Balder'in ölümüyle sonuçlanır. Bu yüzden 13 sayısı uğursuz olarak kabul edilir. 

Bence konuyla en alakalı olay ise 13 Ekim 1307 Cuma günü Papa'nın vaazıyla Kral 4. Philip Templar'ları tutuklar ve hepsini işkence yaparak öldürür. Bunun nedeni Papa'nın çıkardığı hutbesinde; Templar'ların şeytana taptığını, insanlara türlü işkenceler yapıp onları öldürdüklerini, sodomi gibi ölümcül günahlar işlediklerini söylemesidir. Bu tarihe kanlı 13. cuma olarak geçer. Templar'ların masonlarla tarih boyunca süre gelen ilişkisi, aynı zamanda kimi ritüellerde 13 sayısının Lucifer'i temsil etmesi 1 dolar'ın üzerindeki masonik göndermelerle beraber incelendiğinde sanırım biraz daha anlam kazanacaktır.

Kartalın her bir kanadında 33 tüy olmasının da bir anlamı olması lazım ki var. 33 ile ilgili elimizdeki tek mantıklı açıklama masonluğun en yüksek derecesi olması. Mesela George Bush ve Tony Blair'in 33. dereceden mason olduğu biliniyor. Aynı zamanda satanist Aleister Crowley de 33.dereceden mason olmuştur. Kartalın üstündeki yıldızların genel şekline baktığınızda ise heksegram; yani Davut'un Yıldızı'nı oluşturacak şekilde dizildiğini fark ediyorsunuz.

1 dolara tekrar dönüyoruz. Yarım piramit şeklinin hemen arkasında, üstteki yazıda da verdiğim arma yer alıyor. "The Department of the Treasury". İlluminati'den 13 yıl sonra kurulmuş. Hemen üstteki terazi sembolü, yine İlluminati'ye ait. Alttaki anahtar ise ezoterik bir sembol olabilir. Ezoterizmin tanımında şu ifadelere de yer veriliyor: «Herhangi bir dinin , sadece sırra ve gizli bilgiye ermiş olanlara açıklanan yönüne içrek bilim adı verilir. Kabala’cıların içrek elyazmaları ,” açkı “ ve ya “anahtar “ adıyla anılır. İçrek öğreti , oyun kağıdı falı , simyacıların sırları, sihir , büyü , kabala gelenekleri gizli dini törenleri vb. kapsıyordu. Apokalipsis’in açıklanması , Hezeikel’in gördüğü hayallerin yorumlanması da içrek konular arasında yer alır.”»

Tekrar "tamamlanmamış piramit" sembolüne dönelim. Piramidin hemen altında "MDCCDXXVI" tarihi yer alıyor. Roma rakamlarından hiç anlamam. Sağolsun, MalcomX'in yardımlarıyla 1776 tarihine ulaşıyoruz. Yani İlluminati'nin kurulduğu tarihe. Yine Wikipedia'da bu tarihi aratırken tek bir olay geliyor hemen karşıma. 4 Temmuz 1776, yani Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi'nin imzalandığı tarih. 

Bir alıntı: "Bunca şeyden sonra para üzerindeki onca masonik ve İlluminati ile bağlantılı sembollere rağmen hala piramit üstündeki 1776'nın bağımsızlık bildirgesi'ni temsil ettiğini düşünmek biraz garip kaçıyor. Amerikalılar ise tüm bu sözlerin Amerika'nın gelişimi ile bağdaştırıldığını düşünmekteler. Yani Amerika'nın yükselmesi, güçlü bir devlet olması vs. vs. Peki öyleyse bunlar söylenirken neden ulusal bir politikadan bahsedilmiyor da new world order diyerek yeni bir dünya düzeninden bahsediliyor? Garip(!)...Ayrıca tüm bu sözlerin latince olarak para üzerine konması gerçekten de takdire şayan bir cesaret gösterisi. Bu latince sözleri öneren kişinin (Charles Thomson, kongre sekreteri) ve de parayı tasarlayanların (ki aralarında Benjamin Franklin de vardır) mason olması tesadüften biraz fazlasını gerektiriyor." 

"Novus ordo seclorum yazısı da bunu doğrular niteliktedir. "Novus ordo seclorum", Latince "yeni dünya düzeni" yani "new world order" anlamına gelir. 1991 yılında baba Bush bu sözü insanların beynine kazımıştır. Bu Irak'taki Körfez Savaşı zamanlarına denk gelmektedir. Baba Bush Irak'a yaptığı saldırılar sayesinde kendi petrol şirketine milyonlarca dolar kazandırdığı dönemlere denk gelmiştir bu sözün yaygınlaşması. Ama savaş sonrası yönetime el konmamış, Saddam Irak'ın başında tutulmuştur. Neden? Çünkü savaş=para'dır. Zamanında Saddam'a kimyasal silahları satan zaten Amerika'dır. Her potansiyel savaş yeni dünya düzeni ortaklarının cebini dolduracak olan bir gelir kaynağıdır. Bu arada, Amerika'nın II. Dünya Savaşından sonra saldırdığı ülke sayısı "30" dur. Piramidin üstündeki "annuit coeptis" kaba bir çeviriyle "girişimlerimiz başarı ile tamamlanacaktır" anlamına gelmektedir. Bunu da henüz bitmemiş olan piramitten anlayabiliriz." 

Sembolü çözmeye çalışırken, Google'den şu bilgiye ulaştım: "Piramit'in üstündeki göz, All-Seeing Eye diye bilinen her şeyi gören göz, yani Eye of Horus, yani Horus'un Gözü'dür. Bu sembolün masonlarca kullanıldığı bilinmektedir. Aynı zamanda bu İlluminati denen gizli örgütün sembolü olmuştur. Her şeyi gören göz bir anlamda yapılan her şeyin tek bir yerden kontrol edilmesi, dünyanın tek bir yerden yönetilmesi anlamına gelmektedir."

Birden, Hıristiyan ve İslami kaynaklarda, Deccal yada Mesih karşıtının TEK GÖZLÜ olacağı bilgisini hatırlıyorum. Bu kez, göz sembolüne daha da odaklanıyorum. 

Aynı kaynakta, 1 doların hemen arkasında bulunan "George Washington" resmi için şunlar söyleniyor: "Kendisi, köle sahibi bir masondur. Bu da bilinen bir gerçektir. Peki masonlukta satanizmde sıkça kullanılan Baphomet'i bilir misiniz? O zaman George Washington'un oturan heykeliyle baphomet arasındaki benzerlik dikkatinizi çekecektir."

Son olarak 1 dolar'ın ön yüzünde sağ üstteki 1 rakamının çevresindeki kalkan gibi şeye bakalım. Bu şeyin sol üst taraftaki çeyrek çember oluşturan kıvrımında gizli bir nesne olduğu görülür. (büyüteç lazım) Yakından incelendiğinde ortak görüş bunun bir baykuş olduğudur. Uğursuz hayvan olarak bilinen bu hayvanın başka bir özelliği de "herşeyi gören kuş" olarak bilinmesidir. Bu kez de Bohemian Grove (Bohemian Kulübü)'nün simgesinin baykuş olduğu aklıma geliyor. "Bohemian Grove (BG) aynı Skulls and Bones Society gibi gizli amaçlar ve yöntemler için 1880lerde California'da kurulmus bir cemiyettir. Üyeleri, törenleri, ritüelleri ve ne yaptıkları çok gizli tutulur. Merkezdeki çiftlik aynı anda yüzlerce kişinin hafta sonu toplantılarına katılabileceği niteliktedir. ABD'nin hemen her eyaletinde tapınakları vardır. Sembolleri BAYKUŞtur. Ritüellerde baykuşa hitap edilir ve bir fetiş olarak baykus motifi kullanılır. Bohemian Grove'ye üye olanlar, başka masonik klüplere de üye olduklari için bu rituellere ve sembolizme alışıktırlar." (Kaynak: Bohemian Grove)

"Şimdi vereceğim örnek bir tesadüf olabilir ama gerçekten de dikkate değer bir şey. 1 dolar'ın üzerindeki piramide ters bir üçgen çizip bir heksegram elde edelim. yani Davut yıldızı (star of David, Siyonizm'in sembolü) yıldızın köşelerinin denk geldiği harflerden mason yazabiliyoruz." 

"Öte yandan, biraz zorlama olsa da yine ilginç bir tesadüf olarak görülebilecek bir şey var. 3 tane üçgen çizelim. her üçgenin tepesinden başlıycak şekilde piramidin altındaki Romen rakamlarını üçgenlere yerleştirelim. Piramitin altında 600, 60 ve 6 sayıları çıkacak. six hundred and sixty six. 666. Şöyle bir şey:" 

15. DOLARIN ÜZERİNDEKİ İŞARETLERİN AÇIKLAMALARI

 DOLARIN ÜZERİNDEKİ İŞARETLERİN AÇIKLAMALARI

Dolar banknotlarının üzerindeki baskılar, işaretler, semboller hakkında çok şey söylendi. Komplo teorileri üretildi. Ama hangisi doğru, hangisi yanlış hala tartışılır.

Şimdi ise Amerikalı tarihçiler 1 dolarlık banknotun üzerinde bulunan ve yıllardır tartışılan baskı ve işaretlerin sırrını çözmek için incelediler.

Sonuç: İşaretler Mason’ların bazı sembolleriyle benzeşse de onlarla alakalı değil. ‘Büyük Devlet Mühürü’ ile ilgili… Bu mühür ilk kez 1776’da geliştirilmişti. Ancak hemen kullanılmadı.

Bir dolarlık banknotlarının üzerindeki; bitmemiş piramit, 13 rakamı, bir kanadıyla zeytin dalı, öbürüyle okları tutan Amerikan kartalı, göz, pek çok komplo teorisinin üretilmesine yol açtı.

Kimine göre bunlar Mason Locası’nın, kimine göre ise Satanizm’in sembolleri.

Bitmemiş Pramit: İnşa edilmekte olan dev bir yapıt. Piramit zaten mutlak gücün simgesi. Evrensel bir anlam taşıyor. Uzaya açılan kapı. Amerikan ulusu, piramit gibi inşa ediliyor anlamında kullanıldı.

13 Rakamı: Bitmemiş piramitin merdivenindeki basamak sayısı. Amerikayı o dönemde oluşturan kolonilerin sayısı. Ama aynı zamanda ülkeyi yöneten 13 aileyi de sembolize ettiği iddia ediliyor.

Ok ve zeytin dalı taşıyan kartal: Amerika’nın dünyaya mesajı: Barış isteriz ama gerektiğinde savaşırız. Kartal ise hızın, cevikliğin ve özgürlüğün sembolü. ABD iki ‘büyük mühür’ kullanıyor. Barış zamanında kartal, zeytin dalına bakıyor, savaş zamanında oklara.

Annuit Coeptis: Gözün üzerinde ve kartalın kalkanında yer alıyor. Latince bir sözcük. ‘O (tanrı ya da kader) bizi (yaptıklarımızı) onaylıyor’ anlamında. Kartalın kalkanında yer alıyor.

Tepedeki göz: Piramitin tepesinde yer alıyor ve ‘her şeyi gören göz’ oalarak biliniyor. ABD’nin günümüzdeki konumunu çok iyi özetliyor. 1776’da düşünülmüş olması ayrıca önem taşıyor.

16. ABD tarihinin en yüksek miktarlı banknotları

Amerika Birleşik Devletlerinde, geçmiş yıllarda tedavüle çıkarılmış ve kullanılmış olan, çoğu kimsenin bilmediği ve tanımadığı nadir bulunan en yüksek miktarlardaki banknotları sizler için sıraladık. İşte, ABD tarihindeki en yüksek miktarlı banknotlar;

17. 500 Amerikan Doları

500 Amerikan Doları

500 Dolar: 1928 yılında tedavüle çıkarılmış olan 500 dolarlık banknotların üzerinde ABD’nin 25. başkanı William McKinley’in portresi bulunmaktadır. Tedavülden kalkmış olan bu paralar için, günümüzde koleksiyonerlerin binlerce dolar ödemektedirler.

18. 1.000 Amerikan Doları

1.000 Amerikan Doları

1.000 Dolar: 500 dolarlık banknotlar gibi 1.000 dolarlık banknotlar da 1928 yılında tedavüle çıkarılmıştır. Gündelik hayatta da kullanılan 1.000 dolarlık banknotların üzerinde ABD’nin 24. başkanı Grover Cleveland’ın portresi bulunmaktadır. Günümüzde nadir bulunan bu banknotlar için koleksiyoncular büyük bedeller ödemektedirler.

19. 5.000 Amerikan Doları

5.000 Amerikan Doları

5.000 Dolar: 1934 yılında halkın kullanımı için tedavüle çıkarılan 5.000 dolarlık banknotların üzerinde ABD’nin dördüncü başkanı James Madison’un portresi vardır. 1969’a kadar tedavülde kalan 5.000 dolarlık banknotlardan günümüzde yaklaşık 500 adet kadar kaldığı düşünülmektedir.

20. 10.000 Amerikan Doları

10.000 Amerikan Doları

10.000 Dolar: 5.000 dolarlık banknot gibi 1934 yılında tedavüle çıkarılmış olan 10.000 dolarlık banknotun üzerinde ABD hazine sekreterinin portresi vardır. Halkın kullanımı için bastırılan en yüksek miktarlı banknottur. Koleksiyoncuların değerli parçalarından biridir.

21. 100.000 Amerikan Doları

100.000 Amerikan Doları

100.000 Dolar: Bu banknot esasında altın sertifikası olarak bastırılmıştır. Altın sertifikası, ABD hükümetinin yalnızca kendisinin sahip olabileceği ve kullanabileceği paralara verilen bir addır. Yani halkın kullandığı bir para değildir. 1934 yılında toplam 42.000 adet basılan bu banknotun üzerinde, ABD’nin 28. başkanı Woodrow Wilson’un portresi vardır.Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları