Yaşadıkları toplumda bir değişiklik yaratmış, iz bırakmış, ölümlerinin ardından on yıllar hatta bazıları yüzyıllar boyunca eserleriyle varlıklarını sürdürecek olan efsane isimler. Eserleriyle dorukta oldukları dönemlere ilişkin fotoğrafları herkesin hafızalarına kazınmış durumda. Ancak bir de bir şekilde hayata veda etmeden önce çok yakınlarındaki özel kişilerin gördüğü ve bildiği halleri var. İşte dünyada iz bırakan bu kişilerin ölmeden önceki son fotoğrafları...

1. Dünyada iz bırakan kişilerin ölmeden önceki son fotoğrafları

Dünyada iz bırakan kişilerin ölmeden önceki son fotoğrafları

Yaşadıkları toplumda bir değişiklik yaratmış, iz bırakmış, ölümlerinin ardından on yıllar hatta bazıları yüzyıllar boyunca eserleriyle varlıklarını sürdürecek olan efsane isimler. Onlar sadece yaşadıkları toplumda değil, tüm dünyada tanınıyor ve kendilerinden kuşaklar sonra doğanlarca da tanınan kişiler. Eserleriyle dorukta oldukları dönemlere ilişkin fotoğrafları herkesin hafızalarına kazınmış durumda. Ancak bir de bir şekilde hayata veda etmeden önce çok yakınlarındaki özel kişilerin gördüğü ve bildiği halleri var. Onlardan bazıları da ortaya çıktı. İşte dünyada iz bırakan bu kişilerin ölmeden önceki son fotoğrafları...

2. Vladimir İlyiç Ulyanov ya da dünyanın bildiği adıyla Lenin

Vladimir İlyiç Ulyanov ya da dünyanın bildiği adıyla Lenin

Vladimir İlyiç Ulyanov ya da dünyanın bildiği adıyla Lenin. Bolşevik Devriminin lideri, kitleleri büyüleyen hatip... Lenin'in sağlığı, 30 Ağustos 1918'deki Fanya Kaplan olayı sonrasında, yani uğradığı suikast girişimi sonrasında hep kötüye gitti. Lenin'in bu fotoğrafı, 15 Mayıs 1923'te çekildi. Lenin bu fotoğraf çekildiğinde ikinci kez felç geçirmiş ve artık konuşma yetisini de yitirmişti. Lenin, 21 Ocak 1924'te öldü.

3. Adolf Hitler

Adolf Hitler

Kızılordu Berlin'e girdiğinde sığınağına tıkılıp kalan Hitler'in 30 Nisan 1945'teki ölümünden iki gün önce çekilen son fotoğrafı.

4. Gandhi

Gandhi

Gandhi, 30 Ocak 1948'de, Yeni Delhi'de bulunan Birla Bhavan (Birla Evi) bahçesinde yürüyüş yaparken vuruldu ve öldü. Suikastçi Nathuram Godse Hindu bir radikaldi ve Pakistan'a ödeme yaptırılmasında ısrar ederek Gandhi'nin Hindistan'ı zayıflattığını savunan aşırı uç görüşteki Hindu Masabha ile bağlantısı vardı. Godse ve yakınındaki Narayan Apte daha sonra çıkarıldıkları mahkemede yargılandılar ve suçlu bulundular. 15 Kasım 1949'da idam edildiler. Gandhi'nin Yeni Delhi'de bulunan anıtı Raj Ghat'ın üzerinde "Her Ram" yazar ve "Aman Tanrım" olarak tercüme edilir.

5. Mark Twain

Mark Twain

Tom Sawyer'ın maceralarını çocukluğunda kim okumamıştır ki? İşte onun yazarı Mark Twain'in 1910 yılının Nisan ayında çekilen son fotoğrafı. Twain 21 Nisan 1910'da kalp krizi nedeniyle öldü.

6. Albert Einstein

Albert Einstein

Albert Einstein, 1955 yılının Mart ayında aort anevrizması yırtılması yaşamasından bir ay önce evinin önünde

. Aort anevrizması nedir? 

“Aort, kalpten çıkan ve kalbin attığı temiz kanı vücudumuza taşıyan bir damardır.  Vücudumuzun ana damarıdır. Normalde insanların boyutuna göre değişmek üzere 2 ila 3cm arasında değişen bir çapı vardır. Bu çapının yarısından fazla artması yani 3 cm ve üzerine doğru çıkmasına aort anevrizması diyoruz.

Aortu; kalpten hemen çıktığı bölüm, beynimize giden damarların olduğu bölüm, göğsümüzdeki bölüm ve karın bölümü olarak ayırabiliriz. Bu genişlemelerin en çok görüldüğü yer karın bölgesidir ve karın bölgesindeki en önemli sıkıntı bu damarın yırtılmasıdır. Genişleyen bir damar doğal olarak yırtılacaktır. Bizim de en büyük korkumuz budur çünkü bu damar yırtıldığında insanlar oracıkta hayatını kaybedebiliyor. Aort damarındaki bu genişlemelerin büyük oranda sesiz seyretmesi birçok insanın bu şekilde hayatını kaybetmesine neden oluyor. Artık günümüzde tedavisi çok kolay olan aort anevrizmasından bu şekilde can kayıplarının olması gerçekten çok üzücüdür.”

7. Anne Frank

Anne Frank

Nazi işgali altindaki Amsterdam'da ailesi ile birlikte iki yıl boyunca bir ofisin tavan arasında saklanan ve bu esnada bir günlük tutan anne Frank, 16. yaşını göremeden götürüldüğü Bergen-Belsen toplama kampında hayatını kaybetti. Savaşın bitiminden sonra hayatta kalan babası kızının günlüklerini okudu ve onları kitap olarak yayımlattı. Günlük 60 dile çevrilmiş ve birçok ülkede en çok satanlar listesine girmiştir. Bu Anne Frank'ın son fotoğrafı.

8. Franklin Delano Roosevelt

Franklin Delano Roosevelt

ABD'nin en uzun süreyle görevde kalmış olan 32. başkanı Franklin Delano Roosevelt, ölümünden bir gün önce.

9. Steve Jobs

Steve Jobs

Bilgisayar endüstrisinde çığır açan, Apple'ın kurucu ortağı ve CEO'su Steven Jobs'un 5 Ekim 2011'deki ölümünden kısa bir süre önce California'daki evinin önünde çekilen fotoğrafı. 26 Ağustos'ta çekilen bu karede, arkadaşı Jobs'a arabasına gidebilmesi için yardım ediyor.

10. James Dean

James Dean

James Dean'in "Küçük Piç" lakaplı yeni Porsche Spyder'ı ile çekilmiş son fotoğrafı. James Dean, bu otomobille bir yarışa hazırlanıyordu ve araçla sadece dokuz gün geçirebildi. Sonrasında 30 Eylül 1955'de bir trafik kazasında hayatını kaybetti. Dean'ın ölümüne yol açan bu arabasının laneti hakkında pek çok şey dile getirilmiştir.

11. Marilyn Monroe

Marilyn Monroe

5 Ağustos 1962 tarihinde çekilen bu fotoğraf, Marilyn Monroe'nun Frank Sinatra ve caz piyanisti Buddy Greco ile geçirdiği son hafta sonundan... Monroe aynı gün aşırı dozda uyku hapı alarak öldü. ABD Başkanı Kennedy ile olan ilişkisi nedeniyle ölümüne ilişkin pek çok spekülasyon ve komplo teorisi yapıldı.

12. John Fitzgerald Kennedy

John Fitzgerald Kennedy

35. ABD Başkanı John Fitzgerald Kennedy'nin 22 Kasım 1963 günü ölümüne yol açan suikastın hemen sonrasında hastaneye götürülürken çekilmiş son fotoğrafı.

13. Bob Marley

Bob Marley

Reggae efsanesi Bob Marley kemoterapi öncesi annesi Cedella Marley-Booker ile birlikte çekilen bu fotoğrafı ona ait son kare. Deri kanseri olan Bob Marley, Rastafarianizm inancında mezara tek parça halinde girmek istendiği için parmağının kesilmesine izin vermedi ve gittikçe durumu kritikleşti. Son günlerini ülkesi Jamaika'da yaşamak için Almanya'dan dönerken durumu kritikleşti ve uçak Miami'ye indi. Florida'da 11 Mayıs 1981'de yaşamını yitirdi.

14. Jimi Hendrix

Jimi Hendrix

Jimi Hendrix'in kız arkadaşı tarafından çekilen bu fotoğraf, ünlü sanatçının hem son fotoğrafı hem de en sevdiği enstrümanı olan efsanevi elektronik gitarıyla çekilen en unutulmaz fotoğrafı. Hendrix, 18 Eylül 1970'te, Londra'daki Semerkand Hoteli'nin zemin katında aşırı alkol ve uyku hapı almaktan ölmüş şekildi bulundu.

15. Jim Morrison

Jim Morrison

The Doors'un solisti Jim Morrison ve sevgilisi Pamel Courson Saint-Leud'Esserent köyünde bir şeyler içiyorlar. O gün kimsenin aklında olmayan bir şey oldu ve Jim Morrison bu fotoğraftan beş gün sonra hayata gözlerini yumdu. 3 Temmuz 1971'de Paris'te kaldığı oteldeki küvette ölü bulundu. 

16. Elvis Presley

Elvis Presley

Öldüğü gün, 16 Ağustos 1977'de çekilen bu fotoğrafta Kral Elvis, sevgilisi Ginger Alden ile dişçideki muayenesinden çıkmışken görülüyor. Elvis bu fotoğraf çekildiği sırada sağlık problemleriyle boğuşmasına rağmen yeni bir konser turuna hazırlanıyordu ve turun ilk konseri için o akşam uçağa binecekti.

17. John Lennon

John Lennon

Efsanevi The Beatles'ın üyelerinden John Lennon 8 Aralık 1980'de çekilen bu fotoğraftan birkaç saat sonra öldürüldü. Üstelik katili de fotoğrafta görülen Mark David Chapman adlı ondan imza alan hayranıydı.

18. The Beatles

The Beatles

22 Ağustos 1969 tarihli bu fotoğrafta da The Beatles'ın üyeleri son kez bir arada görülüyor.

19. Frank Zappa

Frank Zappa

1940 doğumlu Amerikalı efsane müzisyen Frank Zappa'nın prostat kanserinden dolayı 4 Aralık 1993'te hayatını kaybetmeden kısa bir süre önce çekilen son fotoğrafı.

20. Amy Winehouse

Amy Winehouse

Güçlü kontralto vokalleri ile R and B, soul ve caz türlerindeki çalışmalarıyla dünya çapında üne sahip İngiliz şarkıcı Amy Winehouse'un, uyuşturucu sorunu nedeniyle 23 Temmuz 2011'de evinde ölü olarak bulunmasından kısa bir süre önce sokakta yürürken çekilen son fotoğrafı.Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları