Vanuatu, resmi adıyla Vanuatu Cumhuriyeti, Güney Büyük Okyanus'ta yer alan bir ada ülkesidir. Volkanik kökene sahip olan takımada, Avustralya'nın 1750 km doğusunda, Yeni Kaledonya'nın 500 km güneydoğusunda, Fiji'nin batısında, Solomon Adaları'nın güneydoğusunda, Yeni Gine adası yakınlarında bulunur. "Dünyanın en mutlu insanlarının ülkesine vizesiz giriş...

1. En mutlu insanların ülkesi: Vanuatu

En mutlu insanların ülkesi: Vanuatu

En mutlu insanların ülkesi: Vanuatu

Vanuatu, resmi adıyla Vanuatu Cumhuriyeti, Güney Büyük Okyanus'ta yer alan bir ada ülkesidir. Volkanik kökene sahip olan takımada, Avustralya'nın 1750 km doğusunda, Yeni Kaledonya'nın 500 km güneydoğusunda, Fiji'nin batısında, Solomon Adaları'nın güneydoğusunda, Yeni Gine adası yakınlarında bulunur.

Vanuatu'nun ilk sakinleri Melanezyalılar idi, Avrupalılar adaları 1606'da Fernandes de Queirós liderliğindeki İspanyol kaşiflerin Espiritu Santo'ya varmasıyla keşfetti. 1880'lerde Fransa ve Birleşik Krallık adalarda hak iddia etti ve 1906'da takımadayı bir Britanya-Fransız Kondominiyumu ile, Yeni Hebridler adı altında yönetmek üzere bir antlaşma imzaladılar. 1970'lerde bir bağımsızlık hareketi oldu ve 1980 yılında Vanuatu Cumhuriyeti bağımsızlığına kavuştu.

2. Halk ve Sosyal Hayat

Halk ve Sosyal Hayat

Halk ve Sosyal Hayat

Vanuatu'nun nüfusu 208,869 (Temmuz 2006 verileri) kişidir. Ülkenin en büyük şehri başkent Port Vila'dır. Nüfusun büyük çoğunluğunu Ni-Vanuatu (%98.5) halkı oluşturmaktadır. Kalan %1,5 oranını ise Yeni Zellandalı ve Avustralyalılar oluşturur. Ülkenin %36,7si Presbyterian, %15i Anglikan, %15i Roma Katolikleri, %7,6sı yerel dinlere, %19,5i ise diğer dinlere inanıyorlar. Ülkede, İngilizce ve Fransızca resmi dil olup halkın çoğunluğu yerel dilleri konuşur. Ülkedeki okur-yazar oranı (15 yaş ve üzeri için) nüfusun %74'dür.

3. En mutlu insanların ülkesi: Vanuatu

En mutlu insanların ülkesi: Vanuatu

En mutlu insanların ülkesi: Vanuatu

Pasifik'teki 83 adadan oluşan Vanuatu 'mutlu insanların ülkesi' olarak anılıyor. Vanuatu gerçek bir tatil cenneti

"Dünyanın en mutlu ülkesine vizesiz giriş...

4. Genel Bilgiler / Rehber Lokasyon / Konum, Vanuatu neresi, nasıl bir ülke?

Genel Bilgiler / Rehber Lokasyon / Konum, Vanuatu neresi, nasıl bir ülke?

Genç bir cumhuriyet olan Vanuatu Cumhuriyeti; Büyük Okyanus'ta yer alan 83 adadan oluşan bir adalar topluluğu. Avustralya'nın bin 750 km doğusunda, Fiji'nin batısında, Solomon Adaları ve Yeni Gine adası yakınlarında, Yeni Kaledonyanın 500 km güneydoğusunda Güney Pasifik Okyanusunda adalar grubu.

İklim / Hava Durumu

Vanuatu’da tropikal iklim hakimdir. Yaklaşık dokuz ay sıcak ve yağmurlu geçerken zaman zaman kasırgalar olasıdır. Senenin geriye kalan üç dört ayı daha serin,kuru ve güneydoğudan esen rüzgarların etkisinde geçmektedir. Nisan ve eylül arası serin geçerken sıcaklık ve nem ekimin gelmesiyle artmaya başlar. Vanuatu’da uzun süren bir yağmur sezonu söz konusu. Hemen hemen her ay kuvvetli sağanaklar kendini gösteriyor. En sıcak ve ıslak geçen aylar Aralıktan Nisana kadar olanlar.Bu dönem aynı zamanda Vanuatu’da kasırga sezonu.En kuru aylar ise Hazirandan Kasıma kadar olanlar.

Yönetim Biçimi / Devlet Yapısı

Parlamenter Cumhuriyet Anayasa : 30 Temmuz 1980

Ekonomi

Vanuatu ekonomisinin dört yapı taşı tarımcılık, dış kaynaklı finansal destekler, turizm ve hayvancılıktır. Bunların yanında kaide değer bir balıkçılık gözlemlenebilsede bunun ekonomiye ciddi bir katkısı olduğu söylenemez.. Başlıca ihraç ürünleri kurutulmuş hindistancevizi içi, sığır eti, kava biberi, kakao ve kerestedir. Ülkede ağır sanayi gelişmemiş olduğundan makineler ve donanımlar gıda ürünleri ve yakıt ile beraber ithal edilen ürünlerin başında gelmektedir

Bağımsızlık Günü - 30 Temmuz

5. 'En mutlu insanların ülkesi' sıfatı nereden geliyor?

'En mutlu insanların ülkesi' sıfatı nereden geliyor?

'En mutlu insanların ülkesi' sıfatı nereden geliyor? 

Vanuatu, İngiltere merkezli Yeni Ekonomi Vakfı'nın (NEF) da aralarında bulunduğu uluslararası kuruluşlar tarafından, 2006 ve 2010'da dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı ülke seçildi. İnsanların ortalama ömür beklentisi, hayattan memnuniyetleri, ekolojik ayak izi göz önüne alınarak yapılan bir hesaplamanın sonucu. 

6. Türkiye ile Vanuatu arasında ne gibi ilişkiler var?

Türkiye ile Vanuatu arasında ne gibi ilişkiler var?

Türkiye ile Vanuatu arasında ne gibi ilişkiler var? 

Türkiye'de 2005'te Pasifik Ülkeleri Dışişleri Bakanları Toplantısı yapıldıktan sonra Vanuatu Cumhuriyeti yetkilileri, devlet başkanı ve bakan düzeyinde Türkiye'yle, özellikle de tarımsal faaliyetlerle ilgilenmeye başlamış. Göreve atandıktan sonra ekonomik ilişkilerin yanı sıra kültürel ilişkileri de geliştirmenin önemli olduğunu fark ettim; Vanuatu'dan Türkiye'ye üniversite öğrencileri davet ettik. Bakanlıklar seviyesinde de ziyaretler sıklaştı. 

7. Vizesiz gidiş nasıl ortaya çıktı?

Vizesiz gidiş nasıl ortaya çıktı?

Vizesiz gidiş nasıl ortaya çıktı? 

Vanuatu'da ciddi bir turizm potansiyeli, doğal ve kültürel güzellikleri var. Vanuatu'nun Türk vatandaşları için uyguladığı sıkı vize rejimini kolaylaştırmak ve kaldırmak için çalıştım. 7 Aralık'ta Türk vatandaşlarından turistik amaçla gideceklerden vize şartı kaldırdı. 

8. İki ülkenin ilişkileri ne düzeyde?

İki ülkenin ilişkileri ne düzeyde?

İki ülkenin ilişkileri ne düzeyde? 

Başkent Port Vila yakınlarındaki bir köyde 700 kişilik Müslüman bir topluluk olduğunu tespit ettik. Diyanet İşleri Başkanlığı önümüzdeki yıl topluluk liderini uluslararası bir toplantı kapsamında davet edecek. Ülkeler arasında belediyeler kardeşlik kurmaya başladı. Marmara Adası Belediyesi, Vanuatu'nun Espiritu Santo Adası ile kardeş şehir oldu. 

9. Vanuatu haritada bile çok uzak bir ülke. Örneğin bir yatırımcı neden bu ülkeye gitsin?

Vanuatu haritada bile çok uzak bir ülke. Örneğin bir yatırımcı neden bu ülkeye gitsin?

Vanuatu haritada bile çok uzak bir ülke. Örneğin bir yatırımcı neden bu ülkeye gitsin? 

Coğrafi konum olarak uzak olabilir ancak bir yatırımcı açısından Vanuatu'ya gitmek için birçok neden var. Vanuatu vergi cenneti olarak bilinir. Uluslararası Finans Kuruluşu (IFC) ve Dünya Bankası da Vanuatu'yu 'en kolay iş yapılan Pasifik ülkesi' olarak belirledi. Ülkenin son derece eğitimli bir insan kaynağı var. Siyasi istikrar hakim ve kişi başına düşen milli gelir 4 bin 900 dolar. Ve işsizlik oranı sadece yüzde 1,7. 

10. Vanuatu'da ne gibi yatırımlar yapılabilir?

Vanuatu'da ne gibi yatırımlar yapılabilir?

Vanuatu'da ne gibi yatırımlar yapılabilir? 

Vanuatu'nun nüfusu 265 bin. Geçen yıl ülkeyi ziyaret eden yabancı turist sayısı 238 bin. Nüfusu kadar turist çeken bir ülkede öncelikle turizm yatırımı yapılabilir. Ayrıca, 50 milyon dolarlık bir ihracata sahip ülkede Hindistan cevizi, et ve hayvansal ürünler, kakao, kereste ve kahve ihraç ediliyor. 150 milyon dolarlık ithalatının önemli bir bölümünü makine ekipmanları, gıda ve petrol oluşturuyor. Önümüzdeki yıllarda golf turizminin Türk yatırımcıları çekme nedeni olacağını görürsek şaşırmayalım. 

11. Eyaletler / Bölgeler / Şehirler ( GÖRÜLECEK YERLER )

 Eyaletler / Bölgeler / Şehirler ( GÖRÜLECEK YERLER )

 Eyaletler / Bölgeler / Şehirler ( GÖRÜLECEK YERLER )

Kaşiflerin 'Kutsal Ruhun Güney Toprakları' olarak adlandırdığı Vanuatu'da birçok saklı cennet bulunuyor. 

6 Bölge

 •     Malampa,
 •     Penama,
 •     Sanma,
 •     Shefa,
 •     Tafea,
 •     Torba

Önemli Şehirler

 •     Porta Vila,
 •     Luganville


 • Evergreen Şelalesi: Sadece berrak sularıyla değil, çevresindeki çiçek bahçeleri, balıklı havuzlarıyla bir doğa harikası. 
 • Tanna Adası: İsmini ünlü Tanna kahvesine veren adaya varır varmaz Yakel kabilesi sizi, bıçak, balta, tava ve tencere gibi eşyalarla süsledikleri dans gösterileri ile karşılayacaktır. Çünkü bu, onlar için misafirperverliğin bir göstergesidir. 
 • Lelepa Adası: Tropik yağmur ormanları ve palmiyeler ile çevrili plajları ile Lelepa Adası160 dönümlük bir alana sahip. Burada tarihi mağaraları keşfedebilir, tıp için kullanılan doğal otları ve belki de bugüne kadar görmediğiniz türde balıkları bir arada görebilirsiniz. 
 • Zirve bahçeleri: Bir tropikal cennetin 10 hektara nasıl sığdığını burada görebilirsiniz. Su bitkileri, orkideler, sarmaşıklar ve onlarca tür meyve ağaçları görülmeye değer. 

12. NELER YAPILIR?

NELER YAPILIR?

NELER YAPILIR?

Tanna Adası'nda halen aktif olan Yasur Yanardağı'nın küçük patlamalarını, doğal bir havai fişek gösterisi gibi izlemeye ne dersiniz? Ve bu doğal şölenin altında ottan örme etekleriyle dans eden yerlileri izleyip zamanda yolculuk yapmaya var mısınız? Vanuatu'da bunun gibi onlarca aktivite sizi bekliyor. Mercan denizindeki balıkları izlerken büyüleneceğiniz ada cennetinde, 'Gizem Adası' da denilen Mystery'de berrak sularda yüzüp yeşillikler içindeki plajında güneşlenebilirsiniz. Dalış yapmayı seviyorsanız Espiritu Santo Adası sizi bekliyor. 83 adanın hemen hepsinde golf tutkunları için sahalar var. 

13. Festival / Fuar Konuşulan Diller

Festival / Fuar Konuşulan Diller

Festival / Fuar Konuşulan Diller

İngilizce,Fransızca,Bislama (Resmi Diller)

Din / Vanuatu halkının

 •    %36,7si Presbyterian,
 •     %15i Anglikan,
 •     %15i Roma Katolikleri,
 •     %7,6sı yerel dinlere,
 •     %19,5i ise diğer dinlere inanıyorlar.

14. Ne Zaman Gidilir?

Ne Zaman Gidilir?

Ne Zaman Gidilir?

Senenin en kuru sezonu mayıstan ekime kadar olan dönemdir.Bu dönemde Işıl ışıl günler ve tatlı serin geceleriyle Vanuatu huzur doludur.Vanuatu’da denize girmek Vanuatu’nun sahen ünlü festivaller ve etkinlikler bu dönemde gerçekleşir.

15. Ülke Mutfağı / Yemek / Ne Yenir Ne İçilir?

Ülke Mutfağı / Yemek / Ne Yenir Ne İçilir?

Ülke Mutfağı / Yemek / Ne Yenir Ne İçilir?

Vanuatu’da Port Vila’da yemek yiyebileceğiniz yöresel lezzetleri tecrübe edebileceğiniz bir çok nokta var. Bunların bazıları sosyetik ve pahalı restaurantlar ilen bir kısmıda ekonomik ve denemeye değer işletmeler. Vanuatu’da en çok tüketilen yemeklerden bazıları Lap-Lap,Tuluk ve biftek Lap-Lap Bu yöresel yemek Vanuatuda geçirdiğiniz zaman içinde muhtemelen size teklif edilecek bir çeşit sebzeli çörektir.Manyok,tatlı patetes,kulkas veya yer elması içine katılan malzemelerin bir kısmıdır.

Lap-Lap’ın yanında tavuk kanadıda zaman zaman servis edilebilir Tuluk Lap-Lap’ın etli bir varyasyonudur.Tadı sosili böreğe benzer ve sıcak kalması için köpük kaplar içinde servis edilir. Biftek Vanuatunun eti bölgede çok meşhurdur.Havaalanında yanınıza en fazla 25kg et alabileceğinize dair uyarı yazıları görürsünüz.Bunun nedeni etin çok değerli ve lezzetli olmasıdır.Vanuatu’da hayvancılık batının endüstriyelleşmiş hayvancılığının aksine yüzde yüz doğal yollarla yapılır. Tüm bu sebeplerden ötürü Vanuatu’dan güzel büyük bir biftek yemeden ayrılmamanızı tavsiye ederiz.

16. Pratik Bilgiler Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Pratik Bilgiler Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Pratik Bilgiler Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

 • Vanuatu Vizesi

Vanuatu Cumhuriyeti Vizesi Hakkında Önemli Uyarılar

 • Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 30 güne kadar vizeden muaftır. 
 • Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 30 güne kadar vizeden muaftır. 

Pasaportunun asgari geçerlilik süresi 6 aydan fazla olan ve dönüş bileti bulunan Türk vatandaşlarının Vanuatu’daki kalış süreleri, belirli bir harç karşılığında 11 aya kadar uzatılabilmektedir.

17. İlginç doğa fenomenlerine evsahipliği yapan en mutlu insanların ülkesi: Vanuatu

İlginç doğa fenomenlerine evsahipliği yapan en mutlu insanların ülkesi: Vanuatu

18. İlginç doğa fenomenlerine evsahipliği yapan en mutlu insanların ülkesi: Vanuatu

İlginç doğa fenomenlerine evsahipliği yapan en mutlu insanların ülkesi: Vanuatu

19. İlginç doğa fenomenlerine evsahipliği yapan en mutlu insanların ülkesi: Vanuatu

İlginç doğa fenomenlerine evsahipliği yapan en mutlu insanların ülkesi: Vanuatu

20. İlginç doğa fenomenlerine evsahipliği yapan en mutlu insanların ülkesi: Vanuatu

İlginç doğa fenomenlerine evsahipliği yapan en mutlu insanların ülkesi: Vanuatu

21. İlginç doğa fenomenlerine evsahipliği yapan en mutlu insanların ülkesi: Vanuatu

İlginç doğa fenomenlerine evsahipliği yapan en mutlu insanların ülkesi: Vanuatu

22. İlginç doğa fenomenlerine evsahipliği yapan en mutlu insanların ülkesi: Vanuatu

İlginç doğa fenomenlerine evsahipliği yapan en mutlu insanların ülkesi: Vanuatu

23. İlginç doğa fenomenlerine evsahipliği yapan en mutlu insanların ülkesi: Vanuatu

İlginç doğa fenomenlerine evsahipliği yapan en mutlu insanların ülkesi: Vanuatu

24. İlginç doğa fenomenlerine evsahipliği yapan en mutlu insanların ülkesi: Vanuatu

İlginç doğa fenomenlerine evsahipliği yapan en mutlu insanların ülkesi: Vanuatu

26. İlginç doğa fenomenlerine evsahipliği yapan en mutlu insanların ülkesi: Vanuatu

İlginç doğa fenomenlerine evsahipliği yapan en mutlu insanların ülkesi: Vanuatu

27. İlginç doğa fenomenlerine evsahipliği yapan en mutlu insanların ülkesi: Vanuatu

İlginç doğa fenomenlerine evsahipliği yapan en mutlu insanların ülkesi: Vanuatu

28. İlginç doğa fenomenlerine evsahipliği yapan en mutlu insanların ülkesi: Vanuatu

İlginç doğa fenomenlerine evsahipliği yapan en mutlu insanların ülkesi: Vanuatu

29. İlginç doğa fenomenlerine evsahipliği yapan en mutlu insanların ülkesi: Vanuatu

İlginç doğa fenomenlerine evsahipliği yapan en mutlu insanların ülkesi: Vanuatu

30. İlginç doğa fenomenlerine evsahipliği yapan en mutlu insanların ülkesi: Vanuatu

İlginç doğa fenomenlerine evsahipliği yapan en mutlu insanların ülkesi: Vanuatu

31. İlginç doğa fenomenlerine evsahipliği yapan en mutlu insanların ülkesi: Vanuatu

İlginç doğa fenomenlerine evsahipliği yapan en mutlu insanların ülkesi: Vanuatu

32. İlginç doğa fenomenlerine evsahipliği yapan en mutlu insanların ülkesi: Vanuatu

İlginç doğa fenomenlerine evsahipliği yapan en mutlu insanların ülkesi: Vanuatu

33. İlginç doğa fenomenlerine evsahipliği yapan en mutlu insanların ülkesi: Vanuatu

İlginç doğa fenomenlerine evsahipliği yapan en mutlu insanların ülkesi: Vanuatu

34. İlginç doğa fenomenlerine evsahipliği yapan en mutlu insanların ülkesi: Vanuatu

İlginç doğa fenomenlerine evsahipliği yapan en mutlu insanların ülkesi: VanuatuBu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları