Alisveriş hastalari, hatta ucuzluk, promosyon kolikleri cok ülkemizde ve dünyada fazla fazla var. Hatta bu görüntüleri haberlerde bile eksiksiz seyretmekteyiz. Sabahin bir vakti kuyruklar oluşturanlar, saatlerce bekleyenler, say say bitmez. Sonrada param yok demeye baslarız. Bunlari engelemek icin ekonomik harcamayi ögrenmemiz lazim. İşte altın değerinde alışveriş tavsiyeleri...

Bilinçli Alışverişte Temel İlkeler

Daha iyi bir yaşam için ihtiyaç duyulan yüksek kalitedeki mal ve hizmetleri düşük fiyata satın alarak, para, zaman, enerji vb. kaynaklardan üst düzeyde yarar sağlamaktır.

Bilinçli alışveriş;

 • Alışverişin planlaması,
 • Alışverişin yapılması ve
 • Yapılan alışverişin değerlendirilmesi

Olmak üzere üç aşamada gerçekleştirilen ekonomik bir faaliyettir alis veriş. İhtiyaçlarınızı alışverişe çıkmadan önce kafanızda netleştirin.

Herhangi bir ürün, örneğin, %60 indirime girmiş olsun. Bu ürün ne kadar ucuz ya da avantajlı olursa olsun eğer alıp hiç kullanmayacaksanız, paranızın %100'nü sokağa atmış olacağınızı unutmayıniz. Bu nedenle daha önce almayı planlamadığınız bir şeyle karşılaştığınızda kendinize gerçekten buna ihtiyacınız olup olmadığını sormalısınız. Alışverişe bir listeyle çıkmanız size zaman kazandıracağı gibi gereksiz harcamalarınızı engelleyecek.

Nakit paranın gücünü kullanın ve pazarlık yapıniz.

Nakit paranın gücünü kullanın ve pazarlık yapıniz.

Her yerde görmeye alıştığımız şu “peşin fiyatına 5, 10 hatta 12 taksit” kampanyalarını bilirsiniz. Ancak, ekonomi biliminde paranın bir zaman değeri vardır ve buna faiz denir. Eğer üretici firma, bu gün sattığı ürünün bedelini aylar sonra almaya razı ise ya üretici firmada ya da kampanyada bir sorun vardır. Bence bu tip kampanyalarının çoğunda firmanın yükleneceği finansman giderleri baştan ürünün fiyatına yedirilerek tüketiciler yanıltılmakta. Bunun icin pazarlik yapmaniz sizin avantajinizadir.

Alışverişte Dikkat Edeceğiniz Hususlar Nelerdir?

Alışverişte Dikkat Edeceğiniz Hususlar Nelerdir?

 • Bir ürünün reklamından veya uluslararası bir markayı taşımasından etkilenerek tercih edilmesi yerine; fiyat, kalite, işlevsellik, servis istasyonu sayısı gibi faktörleri dikkate alarak piyasa araştırması yapmalısınız ki ödediğiniz bedelin karşılığını alasınız.
 • Yapacağınız piyasa araştırması sonucunda, yabancı ürünlerle aynı kalitede olan Türk Mallarının tercih edilmesi, sizin ekonomik çıkarınız olduğu kadar, ülke sanayiinin gelişmesi açısından da önemli.
 • Özellikle dayanıklı tüketim mallarını alırken ürünün kalitesine ve işlevlerine mi yoksa markasına mı para ödediğinizi kendinize sorunuz.
 • Her uluslararası markayı taşıyan ürünün kaliteli olduğu yanlış bir ön yargıdır. Pişman olmak istemiyorsanız alışverişten önce daha çok araştırma yapınız.
 • "Yerli Malı Ürün" almak yerine, ithal mal hayranlığı ve yabancı marka özentisi sonucu özellikle genç tüketicilerin zaman zaman niteliksiz malları satın almaları sonradan pişman olmalarına yol açmakta ve hüsrana ugramaktalardir.

Alışverişin Yapılması Sırasında İzlenmesi Gereken Adımlar

Alışverişin Yapılması Sırasında İzlenmesi Gereken Adımlar

 • Plan dışı harcama yapmamak için alışverişe yorgun ve aç çıkmayınız.
 • Alışverişe mutlaka alışveriş listesi ile çıkınız.
 • Malın fiyat ve kalitesini değişik yerlerden araştırmadan satın almayınız.
 • Satın alınacak mallardan beklenen yarar ve hizmeti daima akılda tutmaya özen gösteriniz.
 • Fiyatı uygun olan mallar arasında; Türkçe tanıtma ve kullanma kılavuzu, garanti belgesi veya standarda uygunluk (TSE) markası olanı tercih edin.
 • Satın alınacak malın çeşidine göre kullanım ve bakım özelliklerini öğreniniz.
 • Alışverişi, tekrar tekrar geri dönmeler olmayacak, ağır maddeler en son alınacak şekilde yapın.
 • Satıcının ve birlikte alışverişe çıkılan kişiler varsa bunların sözlerini temkinle karşılayınız ve plana sadık kalmaya çalışınız.
 • Tartı ve ölçü araçlarının doğru kullanılmasına dikkat edin.
 • Alışveriş için makul ölçülerde kalite ve çeşitte mal bulunduran, etiketleri ve malların teşhir şekli alışverişe yardımcı olan mağazaları seçin.
 • Yapılan Alışverişin Değerlendirilmesi Aşamasında Daha Sonraki Alışverişlerden Sağlanacak Yararı Artırmak İçin Tüketici Kendine Bazı Sorular Sorarak Gerçekçi Bir Değerlendirme Yapmalı.

Alışveriş değerlendirmesinde yer alacak sorular

Alışveriş değerlendirmesinde yer alacak sorular

 • Satın alınan mal ya da hizmete gerçekten ihtiyaç var mıydı?
 • Tasarlanan amaca hizmet etti mi?
 • İhtiyaç ve istekler yeterli ölçüde tatmin edildi mi?
 • İhtiyaca uygun kalite seçilebildi mi?
 • Malın satın alınmasında kullanılabilecek tüm bilgilerden yararlanıldı mı?
 • Satın alınan malın kullanımı ve bakımı istenen şekilde gerçekleşebiliyor mu?
 • Kişisel ve piyasa imkanları göz önüne alınarak alışveriş için en uygun zaman seçilebildi mi?
 • Eğer belirtilen bu soruların cevabı "EVET" ise alışverişi en uygun biçimde gerçekleştirmişsiniz demek oluyor bu ve size kocaman bir yildiz kazandiriyor :)
 • Para kolay kazanilmiyorsa eger, alis veriste kolay olmamamali.

Alışveriş yaparken satın alınacaklar hangi önceliklere göre belirlenir

Alışveriş yaparken satın alınacaklar hangi önceliklere göre belirlenir

Bir insanın alışveriş yapmasındaki en önemli neden ihtiyaç duyulmasıdır. İlk olarak ihtiyaç duyulan şeylere yönelmek, alışverişi doğru bir şekilde gerçekleştirmeye yarar. İhtiyaç duyulan bir şeyin fiyatı da bir insan için çok önemlidir. Piyasada birçok ürün bulunmakta ve her birine ayrı bir fiyat biçilebilmektedir. Bizim ekonomimize en uygun olanı hangisiyse onu satın almamız gerekmektedir. Satın alacağımız her ürünün sağlıklı olması da bizim için en çok dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesidir. Ayrıca helal olmasına da dikkat etmek önemlidir.

Satın alınan ürünlerin tazeliğinden emin olunmalı, bozuk olan ürünleri almamak gerekmektedir. Ayrıca alacağımız ürünün niteliği de bizim için önemlidir. Kullanışlı olmasına dikkat etmek, iyi bir alışveriş gerçekleştirmenize yardımcı olacak bir husus olarak kabul edilmektedir. İhtiyaç fazlası ürünlerin de satın alınmaması gerekmektedir.

Markette Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Markette Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Markete gittiğinizde, alışveriş sonunda kasada gördüğünüz rakama “Nasıl bu kadar çok geldi? Anlamıyorum.” dememek için birkaç öneri:

Öncelikle fiyat araştırması yapmalısınız. Alacağınız ürünün hangi markette daha ucuz olduğunu inceleyebilirsiniz. Bazı dönemlerde marketler bazı markalar ile anlaşmalar yaparak fiyatlarında indirim yapıyor ya da kampanyalar düzenliyor. Bu bilgiler marketlerin internet sitelerinde haftalık olarak bulunabiliyor ya da el ilanları şeklinde duyuru yapılabiliyor. Bu sitelerden ve ilanlardan takipte olup, ürünleri bu dönemde almanızı tavsiye ediyoruz. Farklı marketlerde alışveriş yapmak aynı zamanda size spor yapma imkanı da sağlayacaktır. Her gün düzenli olarak yapmanız gereken yürüyüşünüzü de böylelikle yapmış olacaksınız.

“Vaktim az olduğu için markete gittiğimde ihtiyacım olan her şeyi bir anda almam gerekiyor.” diyorsanız da, gitmeden önce mutlaka “İhtiyaç Listesi” yapmanızı öneriyoruz. Bu liste size hem zaman hem de para kazancı sağlayacaktır. Gereksiz ürünleri almanızı engelleyecektir.

Tüketici davranışlarındaki incelemelere göre marketler cirolarını dengelemek adına, her ayın 15’inden sonra, ayın ilk günlerine göre ürünlerini daha hesaplı satıyor. Bütçeniz ve ihtiyacınıza uygun ise alışverişlerinizi ayın 15’inden sonraki dönemler için planlayınız.

Alışverişten önce mutlaka karnınızın tok olduğuna emin olun . Araştırmalar gösteriyor ki aç karnına alışverişe gitmek sepetinizde gereksiz pek çok ürünün bulunmasına yol açıyor.

Almak istediğiniz ürünlerin son kullanma tarihlerini mutlaka kontrol edin. Raf görevlileri özellikle süt, yoğurt ve peynir gibi çabuk bozulan ürünlerin son kullanma tarihleri yakın olanlarını raflarda öne alıyor. Siz de dolabın kapağını açtığınızda ilk elinize gelen ürünü alma eğilimiyle, yakın tarihte bozulacak bir ürünü sepete koymuş oluyorsunuz.

İhtiyacınıza ve eve taşıyabilme kapasitenize göre ürünlerin mutlaka ekonomik boylarını tercih etmelisiniz. Ekonomik boy ambalajlarında kullanım zorluğu yaşıyorsanız, pazardan alacağınız çok şık plastik saklayıcılarla bu sorunu çözebilirsiniz.Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları