Dünyanın birçok topluluğun ilginç gelenekleri var. Ama Japonya'daki bu gelenekleri okuyunca çok şaşıracaksınız. İşte Japonya'nın en ilginç 10 geleneği...

Birlikte uyuma kafeleri

İlk defa 3 yıl önce açılan Soine-ya'lar yani birlikte uyuma kafeleri, erkek müşteriler belirli bir ücret karşılığında kafelerde çalışan kadınlarla uyuma ihtiyacını karşılıyor. Şefkate muhtaç Japon erkekleri bu kafelerden inanılmaz şekilde mutlu ayrılıyorlar. Partnerine sarılmak, saçını okşamak ya da onun müşterinin saçını okşaması ekstra ücretlendiriliyor. Merak edenler için bu kafeler Tokyo'da.

Çıplaklar Festivali

Çıplaklar Festivali

Çıplaklar Festivali, her yıl farklı mevsimlerde Japonya'nın birçok bölgesinde düzenleniyor. Kötü ruhlardan arınmak ve yılın geri kalanının şanslı geçmesini sağlamak için yapılıyor. Erkeklerin katıldığı bu festivalde sadece vücutlarının belli yerlerini kapatan, peştemale benzeyen fundoshi adındaki kıyafetleri giyiyorlar.

Kapsül Otel

Kapsül Otel

Osaka'da bulunan The Capsule Hotel, değişik mimarisiyle fotoğrafta gördüğünüz gibi standart bir oda ölçüsüne 10'larca kabin sıkıştırarak müşterilerine hizmet veriyor. Kapsüllerin içinde ihtiyaç duyabileceğiniz her şey mevcut.

İsimsiz sokaklar

İsimsiz sokaklar

Japonya'da birçok cadde bulunuyor. Ama o caddelerin bir çoğunun ismi yok!

Kara kediler

Kara kediler

Dünyanın birçok yerinde batıl inanışlara göre kara kedilerin uğursuz olduğu düşünülüyor. Ama Japonya'da tüm dünyanın aksine kara kedilerin iyi şans getirdiği düşünülüyor.

Uyumak serbest

Uyumak serbest

Japonya'da iş yerinde uyumak çok fazla çalışmanın bir belirtisi. Bu yüzden iş başında uyumak çok normal kabul ediliyor. Mesela bir patron çalışanını uyurken gördüğünde çok çalıştığını düşünerek ona saygı duyuyor.

Ağlayan Sumo

Ağlayan Sumo

Japonya'da bebeklerin yüksek sesle ağlamasının kötü ruhları uzaklaştırıp bebeklere sağlıklı bir yaşam getirdiğine inanılıyor. Bu yüzden her yıl 'ağlayan sumo' yarışması düzenleniyor. Yarışmada, iki bebek karşılıklı oturtulduktan sonra, hakemin 'Nokotta' (Dövüş başlasın) talimatını bekliyor. Mücadelenin galibi ilk ağlayan bebek oluyor.

İntiharlar

İntiharlar

Japonya cinayet oranının en düşük olduğu ülkelerden biri olsa da intihar olaylarının en çok yaşandığı ülkelerin başında geliyor. Japonların intihar için seçtikleri en popüler yer ormanlar.

Tuhaf şaka: Kancho

Tuhaf şaka: Kancho

Kancho, Japonların mizah anlayışını sergileyen en tuhaf alışkanlıklardan biri. Bir şakalaşma biçimi olan kancho, elleri bir silah tutuyormuş gibi yaparak, birisine (özellikle de o kişinin poposuna) doğrulatarak yapılıyor. Bunun neresi bu kadar eğlenceli, bilemiyoruz. Fakat kancho Japonya’da o kadar yaygın ki heykelini bile yapmışlar. Özetle, Japonya’ya gittiğinizde, arkanızı kollamanızda fayda var.

Mr. Kanso

Mr. Kanso

Mr. Kanso son yıllarda Japonya'nın en popüler mekanlarından... Mr. Kanso'nun en ilginç yanı sadece konserve ürünler olması. Burada menü yerine market raflarına dizilmiş olan konservelerden istediğinizi seçip yiyorsunuz.

Kaynak: Hürriyet HaberBu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları